100 de angajaţi ai CFR Marfă au protestat împotriva privatizării companiei

Aproape 100 de angajaţi ai CFR Marfă au protestat, marţi, în faţa Ministerului Transporturilor. Oamenii sunt nemulţumiţi de privatizarea companiei, dar şi de faptul că nu le-au mai fost plătite orele suplimentare în ultimii ani.
Romania TV
18 iun. 2013, 11:59
100 de angajaţi ai CFR Marfă au protestat împotriva privatizării companiei

Angajaţii CFR Marfă se tem că vor fi daţi afară după privatizare. Ei spun că oficialii de la Ministerul Transporturilor nu i-au anunţat nimic cu privire la soarta lor după privatizare, potrivit România TV.

„De patru ani nu mai vedem salarii. Condiţii de muncă nu sunt. Nu există dialog social cu reprezentanţii salariaţilor. Privatizarea este pe repede înainte. Ceva se ascunde. S-au modificat clauze în timpul procesului”, au spus protestatarii.

Angajaţii CFR Marfă au sperat că vor fi primiţi la discuţii, însă acest lucru nu s-a întâmplat.

Compania CFR Marfa va fi privatizată în următoarea perioadă. Vânzarea către un investitor strategic este esenţială pentru menţinerea acordului cu Fondul Monetar Internaţional.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
El este fotbalistul din Generația de Aur care l-a trimis să se antreneze cu vacile. „Au fost și chestii mai grave”
Capital.ro
Obligație legală pentru proprietarii de locuințe. Poliția și IGSU ar putea primi dreptul de a verifica și amenda direct proprietarii
Playtech.ro
Rampă de acces în bloc. Ce riscă asociațiile de proprietari care nu asigură accesul persoanelor cu handicap
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața pe loc după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit violent de un autobuz, în Bistrița. Alte două persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj