19 poliţişti din Prahova, cercetaţi pentru deficienţe în soluţionarea dosarelor

Nouăsprezece poliţişti de la IPJ Prahova sunt cercetaţi prealabil după ce Corpul de Control a găsit deficienţe în soluţionarea unor dosare penale şi în coodonarea serviciilor operative, în urma verificărilor din perioada 30 septembrie - 17 octombrie.
Romania TV
08 nov. 2011, 18:35
19 poliţişti din Prahova, cercetaţi pentru deficienţe în soluţionarea dosarelor

„În urma controlului au fost constatate carenţe în coordonarea serviciilor operative privind planificarea şi evaluarea activităţilor, soluţionarea în termenul legal a dosarelor penale şi obţinerea unor indicatori slabi de performanţă”, a precizat Ministerul Administraţiei şi Internelor (MAI).

Ministrul de Interne, Traian Igaş, a aprobat cercetarea prealabilă a celor 19 poliţişti de la Inspectoratul de Poliţie al Judeţului (IPJ) Prahova.

Potrivit MAI, controlul a vizat evaluarea managementului realizat de ofiţerii care coordonează serviciile de poliţie judiciară, pentru implementarea şi executarea, în sistem integrat, a priorităţilor stabilite în strategiile şi programele naţionale şi locale, „în scopul prevenirii şi combaterii criminalităţii, în special a celei stradale, în vederea creşterii gradului de încredere a populaţiei în serviciul poliţienesc, pe semestrul I 2011, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2010”.

Ministrul Traian Igaş declara, în septembrie, că peste 20 de poliţişti de la Inspectoratele Judeţene de Poliţie din Hunedoara şi Timiş sunt cercetaţi pentru că nu şi-au îndeplinit sarcinile de serviciu sau pentru că au avut o slabă activitate de management.

„Când constat că unele judeţe nu funcţionează aşa cum ar trebui, că sunt deficienţe, trimit Corpul de Control. În funcţie de ceea ce îmi prezintă, acţionez în continuare. În momentul de faţă, controalele de la Timiş şi Hunedoara s-au finalizat. Avem peste 20 de ofiţeri cercetaţi şi dintr-un judeţ şi din celălalt”, afirma ministrul de Interne.

Ministrul adăuga că urmează să fie finalizate controale similare în judeţele Vâlcea, Argeş şi Călăraşi.

„Probabil acelaşi lucru se va întâmpla şi acolo, ca la Hunedoara şi Timiş”, declara atunci Igaş.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Ce se va întâmpla în acest an cu miliardele de la Hidroelectrica. Rețeta aplicată de Marcel Ciolacu la cea mai mare companie de stat și ce efecte a produs
Capital.ro
Echipamentele auto obligatorii în 2026. Toate mașinile care circulă pe drumurile din România sunt vizate
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Gică Hagi, desființat de fostul conducător din fotbalul românesc: ”El crede că suntem imbecili. Chiar avem față de papagali?”
MediaFlux
Cele mai frumoase urări, mesaje și felicitări de Sf. Gheorghe 2026. Cui îi spunem la mulți ani în 23 aprilie
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara