23 de români, ţinuti în SCLAVIE de o bandă de conaţionali, în Irlanda

Şase români, suspectaţi de trafic de persoane, au fost arestaţi după ce poliţia irlandeză a descoperit alţi 23 de cetăţeni români care trăiau în condiţii de sclavie modernă într-o casă din Castletown, în comitatul Meath (nord-est), scrie presa irlandeza.
Iulian Tudor
20 aug. 2016, 14:46
23 de români, ţinuti în SCLAVIE de o bandă de conaţionali, în Irlanda

Romanii au fost eliberati dupa ce unul dintre ei a reusit sa scape din casa si sa alerteze politia, potrivit news.ro. In urma unei perchezitii, politia irlandeza a arestat trei barbati si trei femei, cu varste cuprinse intre 18 si 60 de ani. Dupa primele informatii, acestia ar fi tot romani.

Cele 23 de persoane eliberate de politie lucrau pentru o firma locala de gestionare a deseurilor, iar salariile le erau platite inntr-un cont bancar controlat de cei sase.

Toti cei 23 de romani au fost angajati prin intermediul unei agentii de recrutare, iar politia urmeaza sa interogheze personalul de la agentie, pentru a stabili ce stia despre plata si conditiile de trai ale romanilor, potrivit ziarului Irish Independent.

Acesta este varful aisbergului. Credem ca exista sute de persoane in situatii similare in Irlanda, unde au fost adusi de traficanti si exploatati ca scalvi moderni„, a declarat Edel McGinley de la Migrant Rights Centre Ireland, o organizatie cu sediul la Dublin.

Citeşte şi: SCLAVIE în Argeş. Cinci suspecţi beneficiau fără drept de ajutoare sociale

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Gigi Becali, decizie radicală după ce MM Stoica i-a luat apărarea lui Boutoutaou: „Nu stăm după el!”
Capital.ro
SURSE: DIICOT extinde ancheta în dosarul Nordis. Prejudiciul suplimentar reclamat depășește 42 de milioane de lei și 14 milioane de euro
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Mister la Moscova: un avion militar american a aterizat în Rusia. C-17 a venit de la Riga, iar Kremlinul spune că „nu știe nimic”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat