CANICULĂ în Europa: 44,3 grade Celsius, cea mai ridicată temperatură din istoria Franţei

În Franţa s-au înregistrat 44,3 grade Celsius, cea mai ridicată temperatură din istoria ţării, canicula continuând să fie resimţită pe continentul european, conform The Guardian.
Filip Stan
28 iun. 2019, 13:43
CANICULĂ în Europa: 44,3 grade Celsius, cea mai ridicată temperatură din istoria Franţei

Temperatura record a fost înregistrată vineri în Carpentras, în sud-estul departamentului Vaucluse. Precedentul record era 44,1 grade Celsius, temperatură înregistrată în Montepellier şi Nimes în august 2003.

Vaucluse se află, alături de alte trei departamente – Gard, Herault şi Bouches-du-Rhone – sub cod roşu de caniculă, pentru prima oară când o astfel de avertizare este valabilă pentru o regiune atât de vastă.

Meteorologul Etienne Kapikian a declarat că este „foarte probabil” ca recordul să fie bătut din nou vineri pentru că „încă este devreme”.

„Temperatura va continua să crească şi în unele zone s-ar putea trece de 44 de grade”, a afirmat Kapikian.

Sute de şcoli au fost închise în toată Franţa iar în alte cazuri părinţii au fost rugaţi să îşi ţină copiii acasă. De asemenea, examenele pentru cei care termină gimnaziul au fost amânate.

În Spania, un băiat de 17 ani a murit din cauza insolaţiei vineri dimineaţa după ce a muncit afară în provincia Cordoba din Andaluzia. El ar fi avut convulsii după ce a intrat într-o piscină pentru a se răcori.

De asemenea, un bărbat de 80 de ani a murit de insolaţie şi în Valladoid.

În Spania, Catalonia, Navarre şi Ţara Bascilor se află sub cod roşu de caniculă, temperaturile fiind aşteptate să atingă 42 de grade Celsius. Sute de pompieri încearcă să aducă sub control un incendiu de vegetaţie în Catalonia care a ars până acum 6.500 de hectare.

Oraşe mai mari de pe coasta Franţei, precum Marsilia, au oferit intrare gratuită în muzee pentru ca oamenii să se poată răcori în zone cu aer condiţionat. De asemenea, multe piscine care aparţin de primărie au micşorat preţurile de intrare.

Agnes Buzyn, ministrul Sănătăţii, a făcut apel la „cei care sunt în negare cu privire la căldura extremă” să evita comportamente periculoase. Ea a cerut oamenilor să nu facă jogging între 12:00 şi 14:00 şi părinţilor să nu îşi lase copiii în maşini.

Preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat că vremea extremă va deveni din ce în ce mai des întâlnită din cauza încălziri globale: „Cu toţii trebuie să ne schimbăm mentalitatea, felul în care lucrăm, felul în care construim”, a afirmat el, subliniind că este necesar ca societatea să îşi adapteze obiceiurile.

În oraşul italian Milano, un om fără adăpost în vârstă de 72 de ani a fost găsit mort în gara oraşului din cauza căldurii, au informat autorităţile.

Oamenii de ştiinţă au avertizat că acest val de căldură, la fel ca cel de anul trecut, este în strânsă legătură cu schimbările climatice şi că astfel de vreme extremă va deveni din ce în ce mai des întâlnită în următoarele decenii.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Patrick Mouratoglou i-a spus Serenei Williams că este prea grasă pentru tenis: ”Am avut câteva certuri pe tema asta”
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la casă. Ce copac trebuie neapărat să plantezi în curte
Playtech.ro
Cea mai frecventă greșeală din limba română. Simplă la prima vedere, dar 9 din 10 români o fac
Adevarul
Un caz care zguduie America. Ce l-a împins pe Tyler Robinson să-l ucidă pe Charlie Kirk? Povestea studentului „rătăcit ideologic” crescut într-o familie MAGA
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
Bursele tăiate ar putea fi reintroduse în sistem. Anunțul făcut de ministrul Educației
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Ziua Crucii. Ce este interzis să faci pe 14 septembrie
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor