5 superalimente care îţi întaresc puternic sănătatea

Cu totii am auzit despre „superalimente” in ultimii ani, insa stii cat ar trebui sa mananci pentru a beneneficia de pe urma lor sau ce fac ele pentru tine? Superalimentele sunt clasate astfel cele bogate in antioxidanti – molecule care previn afectarea celulelor sanatoase. Insa aceste toate aceste superalimente mai ofera alte beneficii si pe deasupra sunt si gustoase.
Romania TV
20 mart. 2014, 21:00
5 superalimente care îţi întaresc puternic sănătatea

Iata cele 5 superalimente.

1. Afine

Ce contin? Au un continut ridicat in antioxidanti, inclusiv vitamina A si constitue o sursa excelenta de fibre.
Ce fac? Scad colesterolul, ajuta la scaderea glicemiei, in vreme ce antioxidantii lupta impotriva unor forme de cancer, boli de inima, astm, artrite si a bolilor neurologice specifice inaintarii in varsta.

Cum le mananci? Oricum: salate, presarate in iaurt, coapte, congelate.

Cat ai nevoie? Consumul zilnic de afine face minuni pentru sanatate.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR.RO.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
MM Stoica, analiză dură a FCSB: „Suntem pe fundul prăpastiei! Bifăm un record istoric”. Ce se întâmplă cu Alibec 
Capital.ro
Indexarea pensiilor și ajutor de 800 lei în 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru pensionarii români
Playtech.ro
De ce să îți înfășori cheile mașinii în folie de aluminiu
Adevarul
Președintele Nicușor Dan a confirmat oficial când se va căsători: „Este 100% sigur”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
Apar noi reguli pentru vânzătorii de artificii din România! Produsele interzise de Revelion
stirilekanald.ro
O nouă EXPLOZIE a avut loc cu câteva momente în urmă, din cauza acumulării de gaze
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai