Marius Vizer, ales în Comisia de Coordonare a CIO pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo

Românul Marius Vizer, preşedintele Federaţiei internaţionale de judo, a fost inclus în Comisia de Coordonare a Comitetului Internaţional Olimpic pentru JO de vară de la Tokyo, din anul 2020, prezidată de australianul John Coates, vicepreşedintele CIO, a anunţat miercuri organismul olimpic mondial.
Romania TV
16 oct. 2013, 13:14
Marius Vizer, ales în Comisia de Coordonare a CIO pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo

Marius Vizer (56 ani) va reprezenta în Comisia de Coordonare a CIO pentru JO de la Tokyo, din 2020, federaţiile sportive internaţionale, în calitatea sa de preşedinte al organizaţiei SportAccord, funcţie în care a fost ales în luna mai a acestui an.

Citeşte şi Marius Vizer, noul preşedinte al SportAccord

În urma deciziei germanului Thomas Bach, noul preşedinte al CIO, din comisia însărcinată cu monitorizarea pregătirilor capitalei japoneze pentru Olimpiada din 2020 vor mai face parte israelianul Alex Gilady, ca vicepreşedinte, Anita DeFranz (SUA), Guy Drut (Franţa), Habu Gumel (Nigeria), Nicole Hoevertsz (Aruba), Robin Mitchell (Fiji) Lydia Nsekera (Burundi), Mikaela Cojuangco-Jaworski (Filipine), Irena Szewinska (Polonia) şi Zaiqing Yu (China).

În comisie au fost incluşi, totodată, englezul Sebastian Coe, fostul preşedinte al Comitetului de organizare Londra 2012, în numele comitetelor olimpice naţionale, înotătoarea Kristy Coventry din Zimbabwe, în calitate de reprezentantă a sportivilor, precum şi brazilianul Andrew Parson, din partea Comitetului Paralimpic Internaţional.

Tokyo a fost desemnat gazdă a Jocurilor Olimpice din 2020 pe 7 septembrie, capitala japoneză câştigând lupta cu Madridul şi Istanbulul, celelalte oraşe care aspirau să organizeze această competiţie.

Citeşte şi Primul român la CIO, după 15 ani. Octavian Morariu va fi ales membru, în luna septembrie

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Blackout-ul care paralizează orașele. Când trebuie să părăsești jungla urbană. Ghid de supraviețuire în haos
Capital.ro
Dezvăluirea momentului despre Călin Georgescu: Eu o să fiu președinte, jocurile sunt făcute! Acum s-a aflat
Playtech.ro
Românii care vor primi 400 de lei înainte de Crăciun. Condiţii pentru ajutorul de la stat
Adevarul
Cum se apără jandarmul care a dat amenda de la Colectiv: „Domnul Rădună ne-a sfidat / Soția a fost căutată la muncă”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
BREAKING | Transferuri-șoc la Craiova: își vinde titularul și aduce jucătorul dorit insistent de FCSB! Ce alt fotbalist va pleca din Bănie
MediaFlux
Prețuri noi pentru clienții Hidroelectrica. Oferta companiei pentru luna noiembrie
stirilekanald.ro
VIDEO Livratorul sri lankez, lovit și scuipat în Popești-Leordeni, și-a retras plângerea. Tinerii violenți scapă doar cu amendă
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai