Vladimir Putin: Sistemul de apărare antirachetă este defensiv doar cu numele

Preşedintele rus, Vladimir Putin, şi-a exprimat preocuparea, joi, în faţa Camerelor reunite ale Parlamentului, faţă de sistemul de apărare antirachetă, pe care îl consideră "defensiv doar cu numele", relatează Itar-Tass, în pagina electronică, potrivit Mediafax.
Romania TV
12 dec. 2013, 12:37
Vladimir Putin: Sistemul de apărare antirachetă este defensiv doar cu numele

„Suntem conştienţi de faptul că sistemul de apărare antirachetă este defensiv doar cu numele, pe când, în realitate, este o parte esenţială a mijloacelor strategice ofensive„, a subliniat el.

„Produce îngrijorări, de asemenea, dezvoltarea unor noi sisteme de arme, ca de exemplu dispozitive explozive de mică putere, rachete strategice nenucleare, etc.”, a continuat preşedintele rus.

„Noi urmărim îndeaproape dezvoltarea aşa-numitului concept privind sistemul de arme convenţional pentru un atac global prompt”, a adăugat el.

„Implementarea acestor proiecte poate avea consecinţe extrem de negative pentru stabilitatea regională şi globală”, a avertizat Putin.

Majorarea arsenalului armelor de mare precizie în întreaga lume, precum şi dezvoltarea sistemelor antirachetă, pot duce la eşuarea acordurilor anterioare privind echilibrul strategic, a subliniat preşedintele rus.

„Noi înţelegem foarte bine acest lucru şi ştim ce trebuie să facem în acest context”, a continuat preşedintele rus, admiţând că ţara sa are toate resursele necesare pentru a răspunde oricăror provocări internaţionale.

„Nimeni nu ar trebui să îşi facă iluzii cu privire la posibilitatea de a obţine superioritatea militară asupra Rusiei. Nu vom permite niciodată aşa ceva”, a afirmat el.

„Rusia va răspunde tuturor provocărilor, şi politice, şi tehnologice. Avem toate resursele necesare”, a avertiza Putin.

De asemenea, el a anunţat că Rusia nu are aspiraţii hegemonice.

Rusia nu aspiră la „statutul de superputere, care este înţeles ca o revendicare a hegemoniei globale sau regionale”, a afirmat preşedintele rus.

„Vom depune eforturi să fim lideri, să apărăm dreptul internaţional, să asigurăm respectarea suveranităţii, independenţei şi identităţii popoarelor”, a continuat el.

„Nu atentăm la interesele nimănui, nu impunem protecţia noastră şi nu încercăm să învăţăm pe cineva cum să trăiască”, a mai declarat Putin.

Aceasta a fost cea de-a zecea intervenţie a preşedintelui rus în faţa Camerelor reunite ale Parlamentului rus.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Liviu Dragnea, lovitură financiară de un milion de euro. Fostul șef al PSD, prins în filiera Florian Coldea-prietenii din energie
Capital.ro
Se renunță la ora de iarnă? Se propune oprirea trecerii de la ora de vară la ora de iarnă. Nu mai este necesară
Playtech.ro
Prioritate la trecerea de pietoni când sensurile sunt despărțite de separator. Ce riscă șoferii care nu respectă legea în 2025
Adevarul
Dezamăgirea unui cuplu britanic după 9 ani în Bulgaria: „Pensionarea de vis s-a transformat în coșmar. Am fost aproape omorâți de sistemul medical”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
O milionară din România, victimă în blocul groazei! Ce ”fabrică de bani” se afla la etajul 5, lângă apartamentul pulverizat al avocatei Vasilica Enache
iamsport.ro
Gabi Balint a dezvăluit ”marele regret” pe care îl are față de Loți Boloni: ”Ar fi trebuit să îl las” / ”Lumea ne apreciază mai mult după ce ne ducem, din păcate”
MediaFlux
Dispar sute de orașe din țară. Ministrul Dezvoltării: ”Am realizat o analiză strict profesională, fără criterii politice”
stirilekanald.ro
"Rochia de mireasă o punem deasupra în sicriu… nu are ce să mai îmbrace. Au căzut cinci tone pe ea, ce să mai îmbrace, săraca"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi