Alegătorii finlandezi, chemaţi la urne pentru a-şi alege preşedintele

Secţiile de vot s-au deschis duminică, la ora 7.00 GMT (9.00, ora României), în Finlanda, pentru primul tur al alegerilor prezidenţiale, al căror favorit este candidatul conservator şi proeuropean Sauli Niinisto, care a făcut campanie apărând rolul ţării în UE şi zona euro, relatează AFP.
Romania TV
22 ian. 2012, 08:26
Alegătorii finlandezi, chemaţi la urne pentru a-şi alege preşedintele

Circa 4,4 milioane de finlandezi sunt chemaţi la urne, dar peste 1,3 milioane au votat în avans, lăsând să se întrevadă o rată de participare importantă.

Secţiile de vot urmează să se închidă la ora 18.00 GMT (20.00, ora României), iar rezultatele sunt aşteptate în cursul serii.

Deşi nu face parte dintre competenţele preşedintelui, politica europeană a dominat campania şi, potrivit sondajelor, finlandezii par înclinaţi să susţină candidaţii proeuropeni.

Niinisto, membru al Coaliţiei Naţionale a premierului Jyrki Katainen, este marele favorit al scrutinului, chiar dacă popularitatea sa a scăzut net în ultimele zile.

Cu 32 la sută din intenţiile de vot vineri – faţă de 51 la sută în decembrie – el îl devansează pe candidatul ecologist favorabil UE, Pekka Haavisto (13 procente).

Ei se clasează în faţa celorlalţi candidaţi cu şanse care au făcut însă campanie împotriva UE: Paavo Vayrynen (11 la sută), care reprezintă Partidul de Centru, şi naţionalistul Timo Soini (6 procente), liderul Partidului Finlandezilor (fost Adevăraţii Finlandezi).

Dacă nici un candidat nu depăşeşte 50 la sută duminică, al doilea tur de scrutin este prevăzut la 5 februarie pentru a-l desemna pe succesorul preşedintei social-democrate Tarja Halonen, foarte populară, care îşi încheie cele două mandate succesive de şase ani.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum a demolat Canada, prima echipă calificată în optimile CM 2026, naționala României. Atacantul dorit de Gigi Becali, ratare colosală pe Național Arena
Capital.ro
Energie gratuită pentru români. Mii de clienți PPC au beneficiat de facturi reduse și prețuri mai mici în orele de vârf
Playtech.ro
Caniculă extremă în România! Codul roşu se extinde, unde sunt restricţii de trafic
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Soția și cei doi copii ai fotbalistului Lucas Trejo au fost găsiți morți în urma cutremurelor din Venezuela
iamsport.ro
Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Sf. Petru și Pavel. Cui îi spunem „La mulți ani”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?