Britanicii pot fi liniştiţi: Doar 24 de români au sosit în Marea Britanie după anularea restricţiilor

Doar 24 de români au sosit în Marea Britanie de la 1 ianuarie, când au fost anulate restricţiile impuse românilor şi bulgarilor pe piaţa muncii europene, potrivit ambasadorului român la Londra Ion Jinga, relatează The Daily Mail în ediţia electronică de marţi.
Romania TV
14 ian. 2014, 11:14
Britanicii pot fi liniştiţi: Doar 24 de români au sosit în Marea Britanie după anularea restricţiilor

Potrivit publicaţiei, ambasadorul a subliniat că previziunile referitoare la un „aflux” după anularea restricţiilor nu s-au împlinit. De asemenea, diplomatul afirmă că zece companii au contactat Ambasada României la Londra în vederea angajării unor români, fiind redirecţionate spre Jobcentre.

Agenţia britanică pentru control la frontieră nu a publicat date cu privire la numărul românilor şi bulgarilor care au venit în ţară de la Anul Noul încoace, precizează publicaţia.

Însă autorităţile din Olanda au publicat date potrivit cărora 21 de români şi 15 bulgari au sosit în ţară în ultimele două săptămâni, iar Jinga a declarat că datele sunt similare în Marea Britanie.

„Nu văd niciun motiv ca Olanda să fie mai puţin atractivă ca Marea Britanie, apropierea ei geografică pledând în favoarea olandezilor. Ceea ce ştim este că la bordul unei curse aeriene care a aterizat la Luton pe 1 ianuarie, (se aflau) doar doi români au beneficiat de avantajul anulării restricţiilor în Marea Britanie”, a declarat el pentru The Daily Telegraph, citat de Mail.

Citeşte şi Ion Jinga râde pe seama parlamentarilor şi presei care au aşteptat imigranţi români: „Aşteptându-l pe Godot”

„Companiile britanice oferă în prezent 5.000 de posturi românilor, pentru a acoperi deficienţe de personal înalt calificat pe piaţa muncii”, a mai spus ambasadorul.

„România depune eforturi puternice pentru a-i opri pe români să plece din ţară în alte state UE, pentru a-şi păstra economia stabilă”, comentează The Daily Mail, care subliniază că „tentaţia obţinerii unor salarii mai mari în alte ţări este greu de învins, după anularea restricţiilor” pe piaţa muncii din UE.

Citeşte şi Victor Spirescu, imigrantul român devenit celebru în Marea Britanie, a DISPĂRUT fără urmă

Declaraţiile ambasadorului român apar în contextul în care fostul cancelar conservator Kenneth Clarke a respins acuzaţii potrivit cărora UE este de vină pentru niveluri „nesustenabile” ale migrării.

Clarke, emisar special pentru Comerţ în cadrul Guvernului britanic, a declarat că crede că „nu este adevărat că UE este de vină pentru valuri inacceptabile de migraţie”. „Ideea că poţi să porţi o dezbatere fundamentală care să oprească cumva toţi aceşti străini să vină aici este mai degrabă tipică escapismului naţionalist de dreapta”, a apreciat el.

Citeşte şi BANCUL ZILEI: De ce nu se duc românii la muncă în Marea Britanie

Afirmaţiile sale au provocat o polemică cu ministrul de Externe William Hague, care a insistat asupra faptului că anularea unor restricţii impuse celor care vin din state membre UE a declanşat o „migraţie la scară largă” şi a fost o „greşeală”.

Însă comisarul european pentru Afaceri Sociale László Andor a sugerat că dezbaterea britanicilor cu privire la migrarea românilor şi britanicilor este „emoţionali şi eronată”, îndemnându-i pe britanici „să acorde mai multă atenţie faptelor”, în contextul în care nu există niciun „aflux” de imigranţi români şi bulgari.

 
 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Cod galben de caniculă emis de ANM pentru 26 de județe! Mercurul din termometre va urca până la 36 de grade
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Marian Golea știe pentru ce zodii urmează o lună perfectă: „Totul le merge perfect”
Capital.ro
Ion Iliescu, în agonie. Medicii l-au trecut pe aparate. Breaking News!
Playtech.ro
Oamenii, îndemnaţi să pună o foaie A4 în frigider când afară e caniculă. Motivul pentru care producătorul Beko îşi sfătuieşte clienţii să facă acest test
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Se pregătește America să lovească instalația nucleară Fordo din Iran? Mișcările militare care sugerează o posibilă escaladare
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Lino Golden și soția lui, Delia, s-au despărțit? Semnele care arată că cei doi foști concurenți de la Power Couple au probleme în relație
Spynews
De ce este considerat un erou pilotul avionului prăbușit în India. Cum ar fi reușit să evite cu prețul vieții o catastrofă
Evz.ro
Zile fierbinți, nopți sufocante: România, prinsă în valul de caniculă. Prognoza meteo actualizată
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
kanald.ro
O familie de ucraineni a fost ucisă de o rachetă iraniană. Aceștia veniseră în țară pentru a-și trata fetița bolnavă de cancer
Cancan.ro
Cum a apărut îmbrăcată această tânără din Iași la Bacalaureat. Colegii au crezut că vine direct din club
Playsport.ro
De ce spune o jurnalistă celebră din SUA că după ce a vizitat toată Europa s-ar întoarce doar în Bucureşti şi...
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare artist. Vocea sa a fost și va rămâne inconfundabilă. A fost iubit de toți românii
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Sandra Izbașa la 35 de ani. Campioana s-a retras de mai bine de un deceniu
stirilekanald.ro
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
Horoscop zilnic, 20 iunie 2025. Patru zodii vor avea parte de usi deschise pe toate planurile. Ziua de vineri vine cu schimbari importante
MediaFlux
Cerere scrisă pentru pagini de internet. Accesul va fi blocat!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Limitele delicate ale consimțământului în societatea românească contemporană