DREPTURILE TV asupra Ligii 1: Surpriză URIAŞĂ!

Televiziunea națională este pregătită să concureze, în acest an, cu RCS-RDS și Dolce în privința noului contract al drepturilor TV, licitație care va avea loc la finalul primăverii. Dacă actualii deținători nu ar vrea să ofere mai mult de 60 de milioane de euro, cu TVA-ul inclus, TVR dorește să plătească aceeași sumă pe care LPF-ul o primește în prezent, peste 100 milioane euro, și să transmită în sistem pay-per-view!
Romania TV
20 ian. 2014, 09:53
DREPTURILE TV asupra Ligii 1: Surpriză URIAŞĂ!

DREPTURI TV. Lupta pentru noile drepturi TV ale Ligii 1 pentru următoarele trei sezoane devine aprigă, parteneriatul dintre RCS și Dolce fiind amenințat de oferta pe care TVR o pregătește, alături de o firmă din strainătate, pentru a acapara piața meciurilor din primul eșalon pentru următorii trei ani! Avantajul pe care îl are televiziunea de pe Dorobanți față de cele două firme care dețin în prezent opțiunile pentru difuzarea partidelor din Liga 1 este reprezentat de oferta mult mai avantajoasă pe care o oferă cluburilor de fotbal, reprezentanții TVR-ului și a firmei care urmează să preia drepturile fiind de acord să depășească bariera de o sută de milioane pentru un contract pe trei ani de zile.

TVR cîștigă teren

Concret, în momentul de față lupta în culise se dă între RCS – Dolce și TVR, conducerea televiziunii naționale încercînd să profite de oferta inferioară celei din prezent făcută de cele două televiziuni care dețin drepturile TV. „RCS nu mai dorește să ofere peste 100 de milioane de euro, propunerea urmînd să fie de 60 de milioane cu TVA inclus pentru următoarele sezoane. Probabil se așteptau să fie singuri, însă o firmă din străinătate o să pregătească surpriza licitației. Mai exact, această societate oferă aceeași sumă ca şi cea de la licitația anterioară, o sută de milioane de euro, iar platforma pentru televizare va fi TVR, care o să transmită partidele pe TVR 1,2 și 3 în sistem pay-per-view, urmînd să se negocieze personal cu fiecare firmă de cablu”, au dezvăluit surse din cadrul LPF-ului.

Se scumpesc abonamentele cu zece lei?

Dacă TVR își va adjudeca drepturile TV pentru următorii trei ani, firma străină împreună cu televiziunea națională vor impune firmelor de cablu să se introducă o taxă de aproximativ zece lei fiecărui abonat. „Suporterul ar trebui să plătească în plus ca să vadă campionatul românesc, fiecare microbist urmînd să adauge la factură doi euro în fiecare lună. Momentan, nu este fixă această sumă, ea va fi stabilită după ce se vor perfecta toate înțelegerile cu firmele de cablu și în funcție de costurile pe care le vor avea firma din străinătate și TVR”, au confirmat angajați ai televiziunii naționale.
Ultima licitaţie pentru sezoanele 2011-2012, 2012-2013 şi 2013-2014 ale Ligii I a avut loc în urmă cu trei ani. Suma pentru care au fost adjudecate aceste drepturi a fost de 101.184.000 de euro.

Citeşte mai mult pe fanatik.ro

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Răsturnare de situație! Mihai Stoica, vești extraordinare înainte de FCSB – Rapid: revenire spectaculoasă! Update Exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc în România. Persoanele obligate să obțină certificat de calificare profesională. E valabil doar 4 ani
Playtech.ro
Cât este ajutorul de înmormântare. Suma actualizată pentru decembrie
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”