Teodor Atanasiu, scos de sub urmărire penală în dosarul referendumului pentru demiterea preşedintelui

Senatorul liberal Teodor Atanasiu, liderul PNL Alba, învinuit într-un dosar privind referendumul din 2012 pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu, a fost scos de sub urmărire penală de către procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Serviciul Teritorial Cluj, informează Agerpres.
Romania TV
20 ian. 2014, 17:52
Teodor Atanasiu, scos de sub urmărire penală în dosarul referendumului pentru demiterea preşedintelui

DNA a dispus, de asemenea, neînceperea urmăririi penale faţă de un alt lider liberal din Alba, Florin Roman, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean şi preşedinte al PNL Alba Iulia, care a declarat, luni, că a aflat doar acum că a fost cercetat în acest dosar, după ce a primit prin poştă ordonanţa. El a susţinut că nu a fost niciodată citat pentru declaraţii în faţa procurorilor.

Potrivit unei ordonanţe a DNA, senatorul Teodor Atanasiu, deputat în 2012, a fost scos de sub urmărirea penală pentru săvârşirea infracţiunilor de folosire a influenţei în scopul obţinerii unor foloase de natură electorală partidului politic din care face parte, promisiunea, oferirea sau darea de bani, bunuri sau alte foloase în scopul de a determina alegătorul să voteze în cadrul referendumului şi asociere în vederea săvârşirii de infracţiuni.

Atanasiu a fost audiat în august 2012 la sediul DNA Cluj într-un dosar privind referendumul din 29 iulie pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu. Acesta a spus atunci că a fost audiat ca învinuit, în calitate de preşedinte al organizaţiei judeţene Alba a PNL, şi că procurorii l-au întrebat ceva legat de ‘cumpărare de voturi sau cumpărare de influenţă, ca să meargă lumea la vot’.

‘Am înţeles că, pe toată Transilvania, noi, liberalii, am făcut o lovitură de stat să ducem lumea de vot, (…) că am folosit bani sau alte mijloace (…) ceva autoturisme sau autocare sau nu ştiu ce să ducem lumea la vot şi asta a influenţat în mod nefast căderea lui Traian Băsescu şi viitorul României. (…) Acuzaţia este că am folosit mijloace băneşti şi autoturisme sau automobile de diverse dimensiuni pentru a duce oameni la vot şi a influenţa rezultatul referendumului’, a declarat, la vremea respectivă, Atanasiu.

Liberalul a spus atunci că nu cunoaşte nimic despre aceste învinuiri şi că nu şi le însuşeşte.

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Cum uzi corect vinetele ca să nu fie amare. Trucul simplu care te ajută să ai o recoltă bogată
Capital.ro
Un mare artist al României s-a stins. A lăsat în urmă multă durere. Nimeni nu se aștepta să plece așa devreme
Playtech.ro
Staţiunile din România în care scapi de caniculă. Sunt cele mai răcoroase din ţară
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Alertă meteo de ultimă oră. Ce zone din România sunt vizate
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
Ștefan Mandachi, prima REACȚIE după ce iubita cu care are un copil a cerut ordin de protecție împotriva lui: 'Declar cu toată fermitatea!'
Playsport.ro
Nici să răspunzi la telefon, nici să blochezi: ce trebuie să faci ca să scapi definitiv de...
Capital.ro
Veste imensă pentru Elena Udrea. Decizie de ultimă oră a Curții de Apel Ploiești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Vârsta de pensionare de 65 de ani și pentru ”anumite categorii” care ieșeau la 48 de ani. ”Un pic de bun simţ!”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei