Băsescu, despre tragedia din Apuseni: Dacă eu nu ştiu decât că a fost un accident, ce vreţi să vă spun?

Preşedintele Traian Băsescu, aflat marţi în vizită oficială în Teritoriile Palestiniene, a fost întrebat de jurnaliştii români care îl însoţesc ce spune despre accidentul aviatic din Apuseni, el răspunzând: "Dacă eu nu ştiu decât că a fost un accident, ce vreţi să vă spun?".
Iulian Tudor
21 ian. 2014, 14:44
Băsescu, despre tragedia din Apuseni: Dacă eu nu ştiu decât că a fost un accident, ce vreţi să vă spun?

După întâlnirea pe care a avut-o la Ramallah cu românii din Teritoriile Palestiniene, preşedintele a fost întrebat de jurnaliştii români ce spune despre accidentul aviatic din Apuseni.

Doamnă, dacă eu nu ştiu decât că a fost un accident, ce vreţi să vă spun?”, a replicat Traian Băsescu, fără a face alte declaraţii despre acest subiect, potrivit Mediafax.

CITEŞTE ŞI: Detaliul care i-a salvat viaţa medicului EROU. Cum a supravieţuit Radu Zamfir TRAGEDIEI din Apuseni

Pilotul Adrian Iovan şi o studentă şi-au pierdut viaţa după ce un avion de mici dimensiuni de tip BN2 la bordul căruia se afla un echipaj medical a aterizat forţat, luni după-amiază, într-o zonă muntoasă accidentată, la peste 1.400 de metri altitudine, la graniţa judeţelor Cluj şi Alba.

La bord se aflau patru medici – Radu Zamfir de la Spitalul Fundeni, Valentin Calu de la Elias, Cătălin Pivniceru de la Spitalul „Sf. Maria” şi Sorin Ianceu de la Spitalul Municipal din Beiuş, judeţul Bihor -, o studentă şi doi membri ai echipajului de zbor – pilotul Adrian Iovan şi copilotul Răzvan Petrescu.

Echipa medicală din avion mergea la Oradea, unde urma să preleveze ficatul de la un donator de peste 60 de ani care a suferit un accident vascular cerebral, a declarat doctorul Victor Zota, coordonator de transplant.

Epava avionului şi victimele au fost găsite de un pădurar, după o căutare de aproximativ cinci ore, la care au participat pompieri salvatori, jandarmi montani, poliţişti, salvamontişti, angajaţi ai Parcului Naţional Munţi Apuseni şi localnici. În zona unde a aterizat forţat avionul a fost trimis şi un elicopter de la SMURD Mureş, însă acesta a fost nevoit să se retragă, din cauza ceţii.

Pilotul Adrian Iovan a fost găsit încarcerat, iar studenta era în stop cardio-respirator, cu hipotermie severă, nemaiputând fi salvată.

Toate cele cinci persoane rănite în accidentul aviatic, care au suferit multiple fracturi şi traumatisme, au fost internate la secţia de terapie intensivă a Spitalului Judeţean de Urgenţă, ultimii doi răniţi fiind aduşi la UPU Cluj marţi dimineaţă, în jurul orei 4.30.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Cheloo, Gabi Torje, Maurice Munteanu și Mirela Vaida, printre vedetele ce pornesc pe Drumul Mătăsii în noul sezon Asia Express
Fanatik.ro
În plin război cu SUA, un fotbalist european a ales să reprezinte Iranul. Cine e îndrăznețul care vrea să meargă cu perșii la Campionatul Mondial
Capital.ro
A murit marea actriță! A jucat în Supernatural. Era cunoscută pentru rolurile din filmele horror
Playtech.ro
România va interveni pentru deblocarea Strâmtorii Ormuz. Cum vor ajuta militarii noştri
Adevarul
Războiul din Iran arată limitele puterii americane
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Antrenorul Eugen Neagoe este îndoliat. Mama lui s-a stins din viață chiar înaintea unui meci important
iamsport.ro
Concurenții Asia Express 2026, sezonul 9! Gabi Torje și Alin Alexuc, pe Drumul Mătăsii într-o cursă fără bani și fără milă
MediaFlux
Tragedie aviatică în New York! Pilotul și copilotul unui avion de pasageri au murit după ce avionul s-a ciocnit cu o mașină de pompieri pe pistă
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj