John Kerry: Statele Unite vor reactiva opţiunea militară dacă Iranul nu va respecta acordul nuclear

Statele Unite vor reactiva posibilitatea utilizării "opţiunii militare" în cazul în care Iranul nu va respecta termenii acordului preliminar în domeniul nuclear, afirmă secretarul de Stat american, John Kerry, într-un interviu acordat postului Al-Arabiya.
Romania TV
23 ian. 2014, 20:12
John Kerry: Statele Unite vor reactiva opţiunea militară dacă Iranul nu va respecta acordul nuclear

„Încălcarea de către Iran a acordului preliminar în domeniul nuclear va readuce pe agendă opţiunea militară”, a spus Kerry. „Iranul va fi judecat după fapte, nu după vorbe„, a dat asigurări şeful diplomaţiei Statelor Unite.

Statele Unite şi Uniunea Europeană au suspendat, timp de şase luni, o serie de sancţiuni economice impuse Iranului, după ce regimul de la Teheran a sistat activităţi nucleare sensibile, în conformitate cu acordul nuclear preliminar încheiat cu Grupul P5+1 (SUA, Marea Britanie, Franţa, Rusia, China şi Germania). Organizaţia Iraniană pentru Energie Atomică (OIEA) a anunţat suspendarea activităţilor de purificare a uraniului la nivelul de 20%. Măsura a fost confirmată de Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA).

Prin Acordul de la Geneva, Iranul s-a angajat – în schimbul unei relaxări a anumitor sancţiuni internaţionale – să limiteze, în următoarele şase luni, îmbogăţirea uraniului la nivelul de 20% la uzinele nucleare de la Natanz şi Fordo, precum şi la reactorul de apă grea de la Arak. Iranul este suspectat de Occident că încearcă să fabrice arme atomice sub paravanul unui program nuclear civil. Regimul islamist de la Teheran neagă acuzaţiile.

Premierul Israelului, Benjamin Netanyahu, a denunţat acordul nuclear preliminar cu Iranul, avertizând că acest document nu va împiedica regimul islamist de la Teheran să fabrice arme atomice. Netanyahu a ameninţat că Israelul îşi rezervă dreptul de a interveni militar pentru a opri Iranul să se doteze cu arme nucleare.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Louis Munteanu, prima reacție după scandalul momentului! De ce a purtat, de fapt, un tricou cu FCSB: „A fost un gest strict uman”. Foto
Capital.ro
Elena Udrea, apariție de senzație de Crăciun. Cum petrece fostul ministru al Turismului după ieșirea din pușcărie (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo, dată afară după ce a venit beată la antrenament: ”Miroși a băutură, ce cauți pe teren?! Mergi sănătos, nu am ce discuta cu tine”
MediaFlux
Donald Trump pune piciorul în prag între Ucraina și Rusia: Zelenski nu are nimic până nu aprob eu
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend