Şeful ISU Alba: Coordonatele oferite nu au fost destul de precise în cazul accidentului aviatic

Şeful Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Alba, colonel Dorel Sofica, ofiţer care a coordonat mobilizarea în judeţul Alba a forţelor de intervenţie în căutarea avionului căzut în Munţii Apuseni, a declarat, joi, pentru Agerpres, că în teren au fost condiţii deosebite, iar coordonatele oferite nu au fost destul de precise.
Romania TV
23 ian. 2014, 20:13
Şeful ISU Alba: Coordonatele oferite nu au fost destul de precise în cazul accidentului aviatic

Întrebat dacă şefii săi i-au reproşat ceva în legătură cu modul în care a gestionat situaţia, şeful ISU Alba a spus că nu au existat astfel de reproşuri. „Comandanţii mei sau cei cu care am cooperat instituţional nu au avut reproşuri la adresa mea. Singura formulare exprimată a fost că nu reuşim să-i salvăm în timp util„, a declarat colonelul Sofica.

Şeful ISU a spus că în acţiunea de căutare a avionului au fost angrenate aproape 600 de persoane, din care jumătate localnici. El a susţinut că nu trebuia convocat Comandamentul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.

„Nu trebuia convocat în această situaţie. În această situaţie am activat Centrul judeţean de conducere a intervenţiei la ISU. El acolo funcţionează la un nivel de rutină, s-a ridicat capacitatea, a fost şi domnul prefect şi directorul de la Ambulanţă şi medicul şef UPU şi toţi cei care trebuia să intervină. Am coordonat în condiţii normale. Condiţii deosebite au fost cele din teren, respectiv ceaţă, noapte, teren foarte accidentat, care nu a permis nici deplasarea celor care căutau în pădure, pante abrupte, care nu au permis nici sistemului de telecomunicaţii să funcţioneze eficient. În orice vale sau în orice adâncitură se pierdeau semnalele pe toate sistemele de telecomunicaţii – telefoane mobile, staţii. (…) Iar coordonatele nu erau destul de precise„, a declarat şeful ISU Alba.

Colonelul Sofica a menţionat că pregăteşte un raport de evaluare foarte detaliat despre ce s-a întâmplat în teren.

În judeţul Alba, acţiunea de căutare a fost coordonată de şeful ISU, în Cluj, de conducerea ISU judeţean, iar în teren, la limita judeţelor, coordonator a fost adjunctul şefului ISU Alba, colonel Cornel Oprişa.

Două persoane au decedat şi cinci a fost rănite după ce aeronava în care se aflau, de tip BN 2, a căzut luni într-o zonă împădurită din Apuseni, în zona Vârfului Petreasa, la peste 1.200 de metri altitudine. Cele şapte persoane aflate la bordul aeronavei, doi membri ai echipajului şi cinci persoane din echipa medicală, se deplasau la Oradea pentru o operaţie de prelevare de organe pentru transplant. Epava avionului şi victimele au fost descoperite de către trei săteni din Horea, judeţul Alba.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Andrei Caramitru știe cine va câștiga turul 2 al alegerilor: “Nu e nicio șansă”
Capital.ro
Vehiculele interzise în oraș! Amenda de aproape 2.000 de lei. NU au drept de circulație
Playtech.ro
Ce drepturi ai ca moștenitor dacă nu ești trecut în testament. Care sunt prevederile legale
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Doliu în fotbalul internațional. A murit un cunoscut jucător
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Tragedie cutremurătoare în lumea artistică. S-a stins o tânără actriță: Acum vei străluci pe cer...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Reguli noi pentru pensionari. Anii de căsnicie aduc bani mai mulți la pensie
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele