Ucraina denunţă o invazie armată din partea Rusiei: 6.000 de soldaţi ruşi trimişi pe teritoriul ei

Crimeea este supusă unei 'invazii armate'. Aproximativ 6.000 de militari ruşi au fost trimişi în Peninsula Crimeea, estimează Ministerul ucrainean al Apărării.
Romania TV
28 feb. 2014, 21:18
Ucraina denunţă o invazie armată din partea Rusiei: 6.000 de soldaţi ruşi trimişi pe teritoriul ei

Kievul estimează că aproximativ 6.000 de militari ruşi au fost trimişi în republica autonomă Crimeea, în timp ce Moscova susţine că mobilizarea trupelor este în concordanţă cu acordurile militare cu Kievul. Cu toate astea, premierul Arseni Iaţeniuk a dat asigurări că armata ucraineană nu va reacţiona la „provocările” Rusiei.

‘Asistăm acum la o invazie armată rusă… Spaţiul aerian în Crimeea este închis din cauza numărului mare de aterizări de avioane şi elicoptere ruseşti’, a declarat reprezentantul preşedintelui ucrainean în Crimeea, Serghi Kunitsîn, la canalul de televiziune ART. 

În acest sens, Ucraina a denunţat violarea spaţiului ei aerian de către Rusia şi a cerut întoarcerea imediată a elementelor implicate la bazele lor, într-un comunicat publicat pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe.

‘Ministerul Afacerilor Externe ucrainean a protestat într-o notă trimisă Rusiei împotriva violării spaţiului aerian ucrainean… şi a cerut întoarcerea imediată a militarilor şi vehiculelor lor la bazele lor’, potrivit acestui comunicat.

Mai mult, preşedintele ucrainean interimar Oleksandr Turcinov i-a cerut vineri preşedintelui rus Vladimir Putin să oprească ‘imediat agresiunea nedisimulată şi să-şi retragă militarii din Crimeea’, într-un discurs televizat.

‘Mă adresez personal preşedintelui Putin, cerându-i să oprească imediat agresiunea nedisimulată şi să-şi retragă militarii din Crimeea’, a declarat Oleksandr Turcinov.

El a denunţat o provocare a Moscovei: ‘Este provocat conflictul şi apoi anexat teritoriul’.

DailyBusiness
Un livrator din București a dus într-o singură zi toată mâncarea pentru un botez, comandată de părinții bebelușului printr-o aplicație
Spynews
Gina Chirilă, mesaj emoționant de ziua ei de naștere! Bogdan Vlădău i-a făcut o urare publică: ”Am trecut prin foc”
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Țara europeană care a devenit prea bogată pentru binele ei. De ce rezervele uriașe de petrol și gaz reprezintă o mare problemă
Capital.ro
Călin Georgescu și Ion Iliescu. Secretul a fost păstrat ani de zile. Băsescu a simțit ce se punea la cale: Dezastru…
Playtech.ro
Noul calcul pentru impozitul pe proprietate. Cine va plăti cu 100% mai mult pentru o clădire
Adevarul
Pachetul 2 de măsuri de austeritate majorează amenzile de circulație. Când este suspendat dreptul de a conduce
wowbiz.ro
Detaliul observat pe crucea lui Ion Iliescu! Lipsa de pe simbolul funerar face lumină în tot ceea ce s-a speculat despre fostul președinte al României
Evz.ro
Lobby la Washington. România a angajat firma care a obținut Visa Waiver pentru Qatar
Prosport.ro
Aryna Sabalenka s-a pozat topless și i-a înnebunit pe fani! A publicat fotografia și i-a lăsat să-și imagineze restul
kanald.ro
Vești proaste pentru românii pensiile private. Beneficiarii nu vor mai putea să retragă toată pensia
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, avertisment pentru bucureșteni: Nu ieșiți din case în aceste 3 zile
iamsport.ro
Becali a IZBUCNIT în direct: ”Bă, ești nebun, du-te acasă, pleacă de acolo! E nebunia țării ăsteia, dormim toți, hai că dorm și eu”
StirileBZI
Cu un salariu de peste 39.000 de lei, vorbește despre supraviețuirea cu 2.000 de lei pe lună! Declarația ipocrită a deputatului PNL, Alexandru Muraru
stirilekanald.ro
Tragedie în excursie! 5 fete au murit pe loc într-un accident crunt ????
Truc eficient împotriva calcarului din toaletă: ce folosesc cameristele din hoteluri pentru un vas mereu curat