BOMBĂ: Cine se află în spatele firmei care a cumpărat drepturile TV ale Ligii 1

Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat, marţi, pe site-ul oficial, semnarea unui parteneriat media pe cinci ani cu o companie din Uniunea Europeană având ca obiect comercializarea drepturilor de difuzare a meciurilor din Liga I, suma încasată fiind egală cu cea din ultimele trei sezoane. Se pare că în spatele afacerii s-ar afla Arpad Paszkany, patronul de la CFR Cluj, într-o firmă care ale legături cu magnatul George Soros.
Romania TV
05 mart. 2014, 07:06
BOMBĂ: Cine se află în spatele firmei care a cumpărat drepturile TV ale Ligii 1

UPDATE: LIga ga Profesionistă de Fotbal a vândut, pentru cinci ani, drepturile TV unei firme cu sediul în Malta. Este vorba despre Intel Sky Broadcast Ltd., iar afacerea s-a făcut prin intermediul casei de avocatură Popoviciu și asociații, scrie oracoluldelabalcesti.ro.

DREPTURI TV Liga 1. Liga Profesionistă a anunţat că din sumele care urmează să fie încasate în baza acestui parteneriat nu vor fi achitate comisoane de intermediere, aşa cum s-a procedat anterior.

„În baza acestui parteneriat, LPF va încasa în următoarele cinci sezoane compeţitionale, în mod necondiţionat, o sumă anuală netă egală cu valoarea sumelor anuale încasate din cedarea drepturilor de difuzare primite de LPF în sezoanele competiţionale 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014. La această sumă se va adăuga suma de 1.000.000 de euro net anual în situaţia în care LPF va organiza competiţia «Cupa Ligii», precum şi un procent de 20 la sută din veniturile nete din publicitate realizate de posturile TV cu ocazia transmiterii, în direct, a jocurilor din Campionatul Naţional al Ligii 1”, se arată în comunicatul LPF.

Conform unor surse ale RomaniaTV.net, în spatele afacerii s-ar afla patronul CFR Cluj, Arpad Paszkany, care ar fi aciziţionat drepturile printr-o firmă din Uniunea Europeană care ar avea legături cu magnatul George Soros.

Omul de afaceri ardelean a recunoscut recent, pentru ZIUAnews, că este interesat de achiziţionarea drepturilor de televizare a meciurilor din Liga I, începând cu anul 2014. „Acum nu pot, altcineva transmite meciurile. Din 2014, sunt foarte interesat. Sunt interesat să iau drepturile, dacă o să cad la o înţelegere cu cei doi operatori mari de cablu, RCD&RDS şi UPC”, a spus Arpad Paszkany. Acesta a explicat că intenţionează să cumpere drepturile de televizare doar pentru echipele din Ardeal. „Eu vreau să cumpăr drepturile pentru meciurile echipelor din Ardeal, din zona noastră. Pe mine mă interesează mai puţin partidele lui Ceahlăul, ca să dau un exemplu, dar un Braşov – Steaua îmi prezintă interes. Ar fi şi în avantajul Ligii şi al operatorilor de cablu să cădem la un acord. Pentru că eu, prin „Transilvania Live”, am o mai mare acoperire în zona aceasta, în Transilvania, decât au ei”, a declarat patronul de la CFR Cluj.

LPF a finalizat la 27 iunie 2011 vânzarea drepturilor TV ale meciurilor din Liga I pentru sezoanele competiţionale 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014, în schimbul sumei totale de 81,6 milioane fără TVA, o valoare mai mică decât contractul anterior, încheiat în 2008 cu RCS&RDS şi Antena1, care s-a ridicat la 85 de milioane de euro plus TVA pentru o perioadă similară. RCS&RDS transmite şapte meciuri pe etapă din Liga I, pentru suma totală de 58,2 de milioane de euro fără TVA (72,168 milioane de euro cu TVA), celelalte două partide fiind difuzate de Dolce Sport şi Antena 1.

Liga a vândut drepturile după programul lui Dragomir

ifrele anunțate pe site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal sunt identice cu cele prezentate de fostul președinte la Adunarea Generală din noiembrie 2013, cea la care Gino Iorgulescu a fost ales președinte. „In conditiile in carese preconizeaza realizarea unei asocieri in participatiune cu un operator media comunitar, suma ce va fi colectata si distribuita membrilor Ligii Profesioniste de Fotbal va fi de 34 de milioane de euro pe an pentru perioada 2014-2019. In plus, fata de aceste sume, in cazul in care vom lua decizia reinfiintarii Cupei Ligii Profesioniste, acestea vor fi suplimentate cu 1 milion de euro pe an. Un alt beneficiu de care vor beneficia membrii afiliati ai Ligii I, va fi reprezentat de cedarea unui procent de 20% din drepturile de publicitate aferente transmiterii meciurilor de fotbal, sume ce vor fi de asemenea distribuite membrilor LPF”, se preciza în programul lui Dumitru Dragomir, conform oracoluldelabalcesti.ro.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Cine va fi tras la răspundere de moartea micuțului de 4 ani ucis de un câine ciobănesc de la o stână din Buzău. Băiețelul era nesupravegheat
Capital.ro
Sporurile și beneficiile salariale care se elimină în România prin noua lege a salarizării: „De la 1 ianuarie 2027, se rade tot”
Playtech.ro
A început goana după angajați pentru sezonul de vară. Unde se fac cele mai multe angajări și ce salarii oferă firmele
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Îl striga Teo, Teo!” Filmul tragediei din Buzău, unde un băiețel de aproape 4 ani a fost sfâșiat de un câine. Mama lui a ajuns într-un suflet la locul tragediei
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Nicușor Dan e gata să numească un nou premier. Numele vehiculate pentru conducerea Guvernului
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi