Titus Corlăţean: Suntem în NATO, n-avem de ce să ne îngrijorăm pentru securitatea naţională

Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţean, a declarat că cetăţenii nu au de ce să-şi facă preocupări legate de securitatea naţională din moment ce România este membră a Alianţei Nord-Atlantice, transmite Ageerpres.
Romania TV
13 apr. 2014, 17:26
Titus Corlăţean: Suntem în NATO, n-avem de ce să ne îngrijorăm pentru securitatea naţională

‘România este membră a Alianţei Nord-Atlantice, suntem în interiorul NATO, securitatea ne este garantată, deci în mod direct românii nu au de ce să-şi facă preocupări legate de securitatea noastră naţională, dar este adevărat că ceea ce se întâmplă foarte aproape de noi are o influenţă foarte serioasă’, a spus Corlăţean, duminică, la Antena 3.

El a mai spus că nu se prevede, însă, un risc de ameninţare directă la adresa României.

‘Alianţa a fost obligată să întrerupă aceste formule de cooperare (cu Rusia – n.r.) spunând în acelaşi timp că da, trebuie să reafirmăm, să întărim încrederea statelor aflate pe frontiera estică a NATO (…) prin redeplasarea unor capacităţi militare în această zonă. Nu înseamnă că noi prevedem un risc direct de ameninţare directă la adresa noastră, dar este în mod necesar un gest şi cu valoare simbolistică, dar şi unul complet militar de a reconsolida încrederea propriilor cetăţeni că nimic nu se va întâmpla în ceea ce ne priveşte odată ce am intrat în Alianţa Nord-Atlantică’, a adăugat ministrul Afacerilor Externe.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Acuze dure la adresa oltenilor după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-2: “Am vrut să-i perpelesc. Suntem mici și nu ne ajută nimeni”
Capital.ro
Reguli la bloc. Lege pentru toți proprietarii. Fapta care nu poate fi sancționată, chiar dacă nu există acordul asociației de proprietari
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Băsescu cere desființarea Coaliției și-l atacă pe Grindeanu: „Crede că obligația lui e să servească doar PSD”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online