Este copilul tău hiperactiv? Iată la ce trebuie să fii atent

Mulţi copii sunt etichetaţi drept „hiperactivi" însă, rareori, afecţiunea este explicată pe de-a întregul. Psihoterapeutul Frances Campbell a explicat pe înţelesul tuturor câteva dintre simptomele şi tratamentele ADHD (Deficit de Atentie / Tulburare Hiperkinetica) la copiii preadolescenţi.
Romania TV
16 apr. 2014, 07:54
Este copilul tău hiperactiv? Iată la ce trebuie să fii atent

Depistarea semnelor

Auzim adesea despre copiii hiperactivi, insa ce inseama asta? Cei mai multi dintre copiii normali au multa energie. Cum se face oare distinctia dintre un copil agitat si unul care sufera de ADHD? Raspunsul poate fi dificil.

Afectiunea poate varia in intensitate si multi copii vor arata astfel de simptome la un moment dat. Din nefericire nu exista teste clare pentru depistarea ADHD, astfel ca un diagnostic are la baza comportamentul copilului.

Mai jos vor fi prezntate cateva simptome ale copiilor ca suferinzi de ADHD. Trebuie totusi luat in calcul faptul ca afectiunea se manifesta diferit la fiecare copil.

Lipsa de concentrare

Numele afectiunii ne ofera un indiciu clar al unuia dintre simptomele majore. Copiii care sufera de ADHD nu se pot concentra si au tendinta de a fi foarte agitati. Nu pot sta prea mult intr-un loc, nu pot sta jos si sa se joace sau sa duca la bun sfarsit o sarcina. Bineinteles, ca oricine a lucrat cu copii preadolescentini va spune ca aceasta descriere se potriveste celor mai multi dintre copiii cu care au lucrat, asa ca… ce altceva mai putem indica ca fiind gresit?

Citeste continuarea pe sfatulparintilor.ro.

DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Sfatul zilei de luni, 23 iunie 2025. Racul trebuie să fie mai încrezător
Capital.ro
Marea actriță a plecat dintre noi. A murit o legendă: Ne va fi dor de tine!
Playtech.ro
Ce sunt fluturii Buha gamma și de ce au apărut în număr mare în București. Pot distruge grădinile și culturile. Cum scapi de ei
DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Adevarul
Guvernul Bolojan: 16 ministere și 3 vicepremieri. Ce spun analiștii despre justificarea unui Guvern „extins"
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Drama unei artiste din România. Înșelată de ziua ei
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Cel puțin opt persoane au murit după prăbușirea unui balon cu aer cald în Brazilia: „Suntem cu toții șocați”
Cancan.ro
Cazul elevului din Constanța care a UITAT să se prezinte la ultima probă de BAC. Luase 7.80 la română și 8.30 la matematică, dar a picat Bacalaureatul
Playsport.ro
Aur vizibil cu ochiul liber într-un zăcământ uriaș descoperit în adâncuri. La tona de rocă sunt până la...
Capital.ro
Ilegal în curte fără autorizație. Vecinii te vor reclama. Proprietarii de case trebuie să depună cerere la Primărie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
"Ori va fi pace, ori va fi o tragedie" - Statele Unite au atacat Iranul. Primele declarații ale lui Trump: "Felicitări marilor noștri războinici americani" - Iranienii ripostează: "Acum e rândul nostru"
Ilie Bolojan este noul prim-ministru al României. Președintele Nicușor Dan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
MediaFlux
Plafonul la pensie, schimbat pentru medicamente compensate și cardul de alimente. Cine mai primește ajutor financiar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Miracolul transformării. Fotbalista care a slăbit 28 de kg și a ajuns să reprezinte România la culturism