Guvernul ar putea să-i despăgubească pe cei afectaţi de inundaţii

Ministrul Administraţiei şi Internelor, vicepremierul Gabriel Oprea, a declarat luni că le-a cerut prefecţilor din judeţele afectate de inundaţii să evalueze pagubele pentru ca Guvernul să poată găsi soluţii de ajutorare a sinistraţilor, informează Agerpres.
Romania TV
21 apr. 2014, 10:49
Guvernul ar putea să-i despăgubească pe cei afectaţi de inundaţii

„Am transmis un mesaj clar prefecţilor din cele 12 judeţe afectate de inundaţii ca în cel mai scurt timp, imediat ce situaţia din teren o va permite să realizeze o evaluare a pagubelor şi a distrugerilor produse de aceste viituri şi inundaţii şi astfel să identificăm la nivelul Guvernului soluţii de ajutorare a oamenilor din comunităţile afectate”, a anunţat Oprea, într-o declaraţie de presă susţinută la sediul MAI.

Vicepremierul a adăugat că în ultimele 48 de ore a existat o coordonare la nivelul Ministerului Afacerilor Interne, dar şi al Ministerelor Sănătăţii şi Transporturilor, cu informarea permanentă a prim-ministrului Victor Ponta.

„Am avut 48 de ore în care principala misiune a fost aceea de a asigura intervenţii pentru salvarea de vieţi atât pe linia situaţiilor de urgenţă, cât şi pe linia urgenţelor medicale. (…) Toate situaţiile de risc şi efecte ale unor evenimente deosebite au fost monitorizate permanent de către centrele operaţionale ale ministerelor prin intermediul Centrului operaţional de comandă al Guvernului, acestea fiind prezentate în dinamică şi în timp real domnului Victor Ponta, primul-ministru”, a afirmat vicepremierul.

Totodată, Gabriel Oprea a anunţat că în zilele de 19 şi 20 aprilie efectivele MAI au intervenit „în 2.216 situaţii de urgenţă, din care 176 au fost reprezentate de misiuni derulate ca urmare a fenomenelor meteo extreme în judeţele aflate sub avertizare meteo”.

„Cele mai multe intervenţii au fost desfăşurate pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă,1.663 de misiuni, 372 dintre acestea în judeţele afectate de inundaţii. Efectivele de pompieri au intervenit pentru stingerea a 101 incendii, precum şi în cazul a 6 alunecări de teren. Au fost executate 555 acţiuni de căutare şi salvare a unor persoane aflate în situaţii de pericol, animale şi bunuri, 188 de intervenţii pentru evacuarea apei din locuinţe şi gospodării, 14 misiuni de consolidare a unor diguri de apărare. (…) Se acţionează în prezent cu peste 1.500 de pompieri, jandarmi şi poliţişti pentru limitarea efectelor produse de inundaţii în principal în judeţele Olt şi Teleorman”, a informat Oprea.

DailyBusiness
„Toleranță zero față de fraudele concediilor medicale”! Medicii sunt controlați la sânge. Ministerul Sănătății trimite corpul de control în cabinete și spitale
Spynews
ANM, anunț de ultimă oră! A fost emis cod portocaliu și galben! Urmează ploi torențiale și val de căldură intensă
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, anunț surprinzător pentru fani! Toți au rămas cu gura căscată! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
”M-am lins pe bot de viza de America!” CTP, reacție furioasă după anunțarea noilor condiții de intrare în SUA
Capital.ro
Lovitură pentru Călin Georgescu. Parchetul General a luat decizia azi, 27 iunie. Inculpat oficial
Playtech.ro
Cele mai periculoase locuri de pe litoralul românesc. Unde s-au înecat cei mai mulți turiști
DailyBusiness
PESTE 4000 de oameni ar putea rămâne FĂRĂ loc de muncă dacă va crește TVA-ul
Adevarul
Revoltă după decizia CNA de a scoate vedetele din reclamele la jocuri de noroc
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Lorena Tonciu, cadou de zeci de mii de euro de la părinți. Cum e răsfățată sora Andreei Tonciu de cei care i-au dat viață / FOTO
Spynews
Avocata lui Gabi Bădălău, declarații despre ultimul proces din instanță. Claudia Pătrășcanu ar fi fost cea care ar fi început totul. Câți bani ar fi la mijloc
Evz.ro
Schimnbare profundă pentru români. Cum vor fi afectați la buzunare
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
kanald.ro
Se oprește apa în mai multe localități din România! Companiile nu vor mai furniza apă din cauza caniculei
Cancan.ro
Îl vrea în patul ei pe Dan Alexa: 'Nu mă așteptam la asta!' Despărțirea de Andrada îl aruncă pe antrenor în brațele vedetei? Are...
Playsport.ro
Nicușor Dan, ANUNȚ în miez de noapte de la Bruxelles: tăieri, austeritate. „Unii vor fi mai afectați”
Capital.ro
O lume întreagă e în doliu. A murit legenda muzicii. Lasă în urmă o moștenire imensă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Corina Caragea, în costum de baie. Imagini cu prezentatoarea de la PRO TV dintr-un paradis acvatic
stirilekanald.ro
Fotbalistul mort la doar 18 ani. Ce s-a înttâmplat, de fapt
Doliu în lumea filmului. A murit o actriță îndrăgită de toată lumea
MediaFlux
Se taie bani din pensii! Când începe reținerea CASS și ce sume se pierd lunar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Noua formulă a vechimii la pensie. Cum sunt transformate zilele lucrate în ani, luni și zile calendaristice