Ce spune presa internaţională despre decizia BNR de ieri

România îşi menţine palmaresul de lider în actuala tendinţă de reducere a ratelor dobânzilor pe pieţele emergente, se arată într-un articol apărut joi în publicaţia britanică Financial Times.
Romania TV
03 feb. 2012, 10:52
Ce spune presa internaţională despre decizia BNR de ieri

Joi, Banca Naţională a României (BNR) a redus dobânda cheie cu 0,25 puncte procentuale, de la 5,75 la 5,50%, pentru a treia oară în ultimele trei luni. Leul s-a mişcat uşor, sugerând că investitorii au încredere în abordarea BNR.

Actuala rundă de reduceri, care acum se ridică la 0,75 puncte procentuale, a început în noiembrie iar acum leul se tranzacţionează la aproximativ 4,35 pentru un euro, faţă de 4,38 cât s-a înregistrat înainte de reducerea ratei dobânzii în noiembrie.

BNR a prins curaj în urma scăderii inflaţiei la 3,14% în decembrie 2011, de la 7,96% în decembrie 2010. ‘Atingerea ţintei de inflaţie confirmă consolidarea procesului de dezinflaţie. Prognoza actuală reconfirmă perspectiva plasării ratei anuale a inflaţiei în intervalul de variaţie din jurul ţintei pe tot parcursul orizontului de prognoză. Persistă riscuri, precum ajustările preţurilor administrate, posibile derapaje în privinţa politicii fiscale şi a implementării reformelor structurale, precum şi tensiunile asociate contextului electoral; aceste riscuri sunt în afara sferei de influenţă a băncii centrale. Pe plan intern, indicatorii statistici relevă persistenţa deficitului de cerere în pofida unor dinamici pozitive consemnate de exporturi, producţia industrială şi cea agricolă. Indicatorii statistici relevă o redresare treptată a creditului acordat sectorului privat.

Pe plan extern se menţin incertitudinile privind soluţionarea crizei datoriilor suverane din zona euro, cu implicaţii asupra aversiunii faţă de risc a investitorilor, a volatilităţii fluxurilor de capital şi a creşterii economice la nivel european şi mondial’, se arată în comunicatul Băncii Naţionale a României.

Creşterea încetineşte, la fel ca în celelalte state din Europa Centrală şi de Est. Săptămâna trecută BERD a revizuit în scădere estimările pentru întreaga regiune în care activează până la o creştere de 3,1% în 2012, de la un avans de 4,8% în 2011. Pentru Europa de Sud-Est, unde este inclusă şi România, BERD mizează în prezent pe un avans de 1% în 2012, în loc de o creştere de 1,6% cât estima în luna octombrie a anului trecut, după o creştere de 2,2% în 2011.

Pentru România se estimează un avans de 1,5% în 2012, faţă de 1,8% cât se prognoza anterior, în linie cu analiştii care prevăd o creştere de 1,7% în Europa de Sud-Est. Dar România îşi revine din cea mai adâncă recesiune din regiune iar românii speră la o redresare mai rapidă.

Dar principala temere o reprezintă evoluţia din zona euro, care ar putea duce la o recesiune profundă în Europa Occidentală. Aşa cum a avertizat BERD, un nou şoc în zona euro ar putea şterge 4 puncte procentuale din creşterea Europei Centrale şi de Est, care ar putea duce la reintrarea României şi a altor state în recesiune. Guvernul face ce poate, menţinând stabilitatea economiei prin semnarea unui nou acord de precauţie cu FMI pentru 5 miliarde de euro. Dar planul de buget pe 2012 depinde de creşterea economiei cu 2%.

Scăderea ratei dobânzii ar putea fi de ajutor prin reducerea costurilor de împrumut. România a atras, marţi, 1,5 miliarde de dolari printr-o emisiune de obligaţiuni pe piaţa din SUA, cu scadenţa la 10 ani şi un randament de 6,875% iar cererea pentru obligaţiunile româneşti în dolari a fost de aproximativ şapte miliarde de dolari.

Dacă acestă evoluţie reprezintă un vot de încredere de la investitorii internaţionali, ar putea exista unul şi din partea investitorilor din industrie. Grupul german Bosch se află în discuţii cu executivul de la Bucureşti, dar şi cu administraţia zonei industriale Cluj-Napoca, în vederea oportunităţii de a investi în România 77 milioane de euro, aproape de zona din care a plecat Nokia anul trecut.

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Schimbare totală pentru toți clienții Digi RCS RDS, Vodafone, Orange sau Telekom. Ce se întâmplă cu apelurile telefonice
Capital.ro
Viktor Orban cutremură România: Există unguri pregătiți să acționeze, Ungaria nu va lăsa Transilvania!
Playtech.ro
Cât costă să ridici o casă la gri de 100 mp? Prețurile au crescut față de anul trecut
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Dezvăluiri din dosarul generalilor Coldea și Dumbravǎ: acuzații de filaj la avocați, afaceriști si magistrați. Cine e Sorin Georgescu
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Șanse pentru tinerii români. Vor fi ajutați financiar
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Nicușor Dan, mai bogat cu 12 milioane de euro! Banii urmează să îi fie virați pe card
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Elena Udrea, în lacrimi de fericire. A fost răzbunată. A primit după gratii vestea bombă!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Fonduri de 250.000 de euro pentru o categorie de români
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane