DECIZII în partidul lui Băsescu: PMP vrea o construcţie de dreapta, dar NU VA FUZIONA cu nici un partid VIDEO

Partidul Mişcarea Populară este deschis către o construcţie de dreapta, dar nu oricum şi nu în orice condiţii, iar formaţiunea nu îşi propune să fuzioneze cu niciun partid. Aceasta este decizia luată în şedinţa de vineri a Colegiului Naţional, anunţată de preşedintele PMP, Eugen Tomac. Congresul PMP va avea loc la data de 7 iunie.
Romania TV
30 mai 2014, 11:24
DECIZII în partidul lui Băsescu: PMP vrea o construcţie de dreapta, dar NU VA FUZIONA cu nici un partid VIDEO

PMP a adoptat vineri o Rezoluţie privind crearea unei construcţii de dreapta, aceasta urmând să fie supusă dezbaterii şi la Congresul convocat pentru data de 7 iunie.

PMP este deschis discuţiilor pentru o construcţie de dreapta, dar nu oricum şi nu în orice discuţii. Credem că forţele de dreapta au nevoie de o platformă care să ducă mai departe o linie politică pe care PMP o promovează.

PMP nu îşi propune să fuzioneze cu nici un partid, suntem deschişi spre discuţii. Este nevoie de o platformă de dreapta, dar nu suntem deschişi unei fuziuni. Linia politică pe care trebuie să o cuprindă o platformă de centru dreapta este obligatoriu să cuprindă ceea ce PMP promovează: o justiţie independentă, să-şi asume continuarea luptei împotriva corupţiei, depolitizarea instituţiilor statului şi o linie pro-occidentală clară”, a declarat Eugen Tomac.

TENSIUNI în PMP. Partidul lui Băsescu decide strategia după SCORUL SLAB de la alegeri

Tomac a adăugat că, în cazul în care PMP va fi invitat la discuţiile pentru crearea unei construcţii de dreapta, partidul va răspunde pozitiv. „Suntem deschişi spre discuţii, dar nu oricum şi în orice discuţii”, a punctat liderul PMP.

El a mai spus că trebuie discutat care va fi acel candidat credibil al dreptei la prezidenţiale care să poată aduce toţi românii în jurul unui proiect care să cuprindă şi aspectele menţionate şi care fac parte din programul PMP.

„PMP va susţine un candidat, aşteptăm propunerile cu care vor veni celelalte partide. (…) Credem că este nevoie de un candidat puternic, capabil să îl învingă pe Victor Ponta, candidat pe care suntem pregătiţi să îl susţinem, dar acesta trebuie să îşi asume linia politică a PMP”, a spus Tomac.

Tomac a precizat că, pe lângă elementele fixate în Rezoluţie, pentru PMP rămân ca esenţiale şi de nenegociat programele demarate de preşedintele Traian Băsescu pentru consolidarea statului de drept.

Dacă nu va fi invitat la discuţiile pentru construcţia de dreapta, PMP va merge în continuare pe linia programelor lui Băsescu şi va intra singur în cursa prezidenţialelor.

La Congresul din 7 iunie, a anunţat Tomac, vor fi aleşi preşedintele, vicepreşedinţii, secretarul general şi cei doi secretari generali-adjuncţi şi va fi prezentată structura Consiliului Executiv Naţional, din care vor face parte 24 de membri, inclusiv preşedintele partidului.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Antrenorul FCSB și-a dat demisia la finalul meciului, iar MM Stoica a rămas interzis: “Băi, ești nebun?!”
Capital.ro
Obligație la bloc. Proprietarii vor plăti inclusiv pentru un apartament gol. Nu poți invoca neutilizarea spațiului
Playtech.ro
Acordul vecinilor pentru construcție. Cum se face declaraţia şi acte necesare la notar
Adevarul
Măsura care îi poate ține pe elevi la școală. „În prima zi n-a venit și au început copiii: păi, nu ne dați azi?”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Scenarii privind răpirea lui Putin. Rusia are răspunsul pregătit pentru Donald Trump
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend