Armata ucraineană susţine că a câştigat teren în faţa separatiştilor

Autorităţile de la Kiev au susţinut vineri că reuşesc să câştige teren în faţa insurecţiei separatiste din est, unde se desfăşoară lupte grele între armata ucraineană şi miliţiile proruse sprijinite, conform Statelor Unite, de combatanţi veniţi din Cecenia, relatează AFP, potrivit Agerpres.
Romania TV
30 mai 2014, 12:43

'Forţele noastre armate au curăţat complet de separatişti sudul, o parte din vestul regiunii Doneţk şi nordul regiunii Lugansk', a declarat vineri la o conferinţă de presă ministrul ucrainean al apărării Mihail Koval. 'Nu vom lăsa această cangrenă să se propage în regiunile învecinate', a subliniat el.

Dar, în cursul zilei de joi, 12 militari ucraineni, printre care şi un general, au fost ucişi după ce elicopterul militar în care se aflau a fost doborât de rebeli. Până în prezent, peste 200 de persoane, militari, insurgenţi şi civili, şi-au pierdut viaţa în operaţiunea antiteroristă lansată de armata ucraineană pe 13 aprilie şi calificată de Rusia drept 'operaţiune punitivă'.

Ministrul Koval a mai spus că operaţiunea antiteroristă va continua până la reluarea cursului normal al vieţii în regiunile Doneţk şi Lugansk.

Tot vineri, secretarul american de stat John Kerry a declarat că trupele ruse se retrag de la frontiera cu Ucraina, mişcare confirmată de şeful Pentagonului, Chuck Hagel. Acesta din urmă a menţionat că şapte batalioane ruse alcătuite din câteva mii de soldaţi se află în continuare în apropierea graniţei cu Ucraina, în timp ce Kerry a avertizat că există combatanţi ceceni proruşi care pătrund pe teritoriul ucrainean pentru a se alătura insurgenţilor.

‘Forţele noastre armate au curăţat complet de separatişti sudul, o parte din vestul regiunii Doneţk şi nordul regiunii Lugansk’, a declarat vineri la o conferinţă de presă ministrul ucrainean al apărării Mihail Koval. ‘Nu vom lăsa această cangrenă să se propage în regiunile învecinate’, a subliniat el.

Dar, în cursul zilei de joi, 12 militari ucraineni, printre care şi un general, au fost ucişi după ce elicopterul militar în care se aflau a fost doborât de rebeli. Până în prezent, peste 200 de persoane, militari, insurgenţi şi civili, şi-au pierdut viaţa în operaţiunea antiteroristă lansată de armata ucraineană pe 13 aprilie şi calificată de Rusia drept ‘operaţiune punitivă’.

Ministrul Koval a mai spus că operaţiunea antiteroristă va continua până la reluarea cursului normal al vieţii în regiunile Doneţk şi Lugansk.

Tot vineri, secretarul american de stat John Kerry a declarat că trupele ruse se retrag de la frontiera cu Ucraina, mişcare confirmată de şeful Pentagonului, Chuck Hagel. Acesta din urmă a menţionat că şapte batalioane ruse alcătuite din câteva mii de soldaţi se află în continuare în apropierea graniţei cu Ucraina, în timp ce Kerry a avertizat că există combatanţi ceceni proruşi care pătrund pe teritoriul ucrainean pentru a se alătura insurgenţilor.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?