Şeful SPP pe Suceava şi Botoşani, ridicat de mascaţi şi dus la DNA pentru audieri

Colonelul Lucian Solcan, şef al SPP pentru judeţele Suceava şi Botoşani, a fost ridicat de mascaţi şi procurori, vineri după amiază, şi condus la audieri la sediul DNA Suceava, după ce i-a fost percheziţionat biroul pe care-l are în clădirea Consiliului Judeţean Suceava, transmite Agerpres.
Romania TV
18 iul. 2014, 13:45
Şeful SPP pe Suceava şi Botoşani, ridicat de mascaţi şi dus la DNA pentru audieri

La percheziţii a participat ”în calitate de administrator al clădirii” şi şeful Serviciului organizare, salarizare şi resurse umane din cadrul CJ Suceava, Mihaela Beldiman.

La ieşirea din birou, în drum spre DNA Suceava, întrebat ce au căutat procurorii, Solcan a spus doar: ”A fost un mandat de percheziţie. Căutau un document, nu pot să vă spun alte detalii”.

La rândul său, Beldiman a spus: ”Consiliul Judeţean nu este implicat deloc”. Procurorii au ridicat şi documente din biroul colonelului SPP.

Procurori ai DNA Suceava însoţiţi de mascaţi au descins vineri dimineaţă în sediul Palatului Administrativ din Suceava, în cadrul unor cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârşirea, în perioada 2008-2014, a unor infracţiuni de corupţie.

A fost sigilat unul dintre birouri în care se păstrează documente clasificate. Preşedintele CJ Suceava, Ioan Cătălin Nechifor, şi prefectul Florin Sinescu au declarat că nu au cunoştinţă despre motivul descinderii şi că biroul respectiv nu le aparţine. ‘În această clădire sunt multe birouri închiriate la alte instituţii, la parlamentari. Nu ştiu despre ce e vorba. Am auzit doar că au fost aici”, a spus Ioan Cătălin Nechifor.

Potrivit DNA, procurorii efectuează vineri şapte percheziţii domiciliare la adrese din judeţele Suceava şi Botoşani, între care două instituţii publice, într-un dosar de corupţie.

Au fost percheziţii şi la domiciliile fostului şef al Sectorului Poliţiei de Frontieră din Siret, Nelu Fediuc, el fiind cercetat penal pentru că ar fi sprijinit o reţea de contrabandişti de ţigări şi a fost trimis în judecată săptămâna trecută.

Până în prezent la sediul DNA Suceava au fost aduse şapte persoane în acest dosar.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Leo de la Kuweit a răspuns zvonurilor despre scandalul cu Robert Lele! Manelistul a negat că ar fi existat vreun conflict între ei
Fanatik.ro
Marius Șumudică, exuberant după CFR – FCSB 1-0: „E o victorie specială. În primele 5-6 din cariera mea!” Exclusiv
Capital.ro
Un drept pe care multe familii nu îl cunosc. Ce pot solicita rudele după un deces, în funcție de țară
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Regulile care i-au revoltat pe angajați după reîntoarcerea la birou: „Dacă discuția e mai lungă de 5 minute, ieșiți pe hol”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță și-a pierdut viața la o zi după ce a împlinit opt ani, din cauza unei amibe „mâncătoare de creier”: „Suntem devastați”
iamsport.ro
Miliardarii care ar urma să investească la un mare club din SuperLiga. Primul test adevărat
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat