Horea Uioreanu rămâne în închisoare. Instanţa a respins cererea de arest la domiciliu

Președintele suspendat al CJ Cluj, Horea Uioreanu și oamenii de afaceri Ioan Bene și Vasile Pogăcean rămân în continuare în arest preventiv, transmite voceatransilvaniei.ro. Asta a decis, marți, un judecător al Tribunalului Cluj, care a respins solicitarea avocaților de înlocuire a arestului preventiv cu arestul la domiciliu.
Romania TV
22 iul. 2014, 17:25
Horea Uioreanu rămâne în închisoare. Instanţa a respins cererea de arest la domiciliu

„Noi am solicitat înlocuirea arestului preventiv cu arestul la domiciliu, aducând argumente în favoarea acestei solicitări, considerăm că măsura arestului preventiv nu mai este necesară, că ea depășește acea proporție între gravitatea faptelor și privarea de libertate a unei persoane. Instanța a decis să mențină măsura arestulu preventiv, noi vom contesta mâine (miercuri – n.red.) decizia”, a spus pentru Vocea Transilvaniei, avocatul Tiberiu Ban.

Horea Uioreanu și oamenii de afaceri Ioan Bene și Vasile Pogăcean au fost trimiși în judecată de DNA pentru fapte de corupție. Aceştia au fost reținuți de procurori în 27 mai, iar în 28 mai au fost arestați preventiv de Curtea de Apel Cluj. De atunci se află tot după gratii, în ciuda încercărilor avocaților de a le înlocui măsura arestului.

După ce în primul mandat de arest preventiv cei trei inculpați au stat în arestul preventiv al IPJ Cluj, odată cu trimiterea dosarului în judecată ei au fost mutați în Penitenciarul de Maximă Siguranță Gherla.

Horea Uioreanu, încă președinte suspendat al CJ Cluj a fost trimis în judecată într-un dosar de corupție, alături de oamenii de afaceri Ioan Bene, Vasile Pogăcean și Gabriel Davidescu, dar și de consilierul județean Ioan Petran. În plus, Uioreanu a mai fost trimis în judecată într-un alt dosar, în care este acuzat că ar fi primit informații despre ancheta care îl viza, de la un fost ofițer SRI. În schimbul informațiilor, Uioreanu i-ar fi promis fostului lucrător SRI că îi facilotează trecerea la Serviciul de Informații Externe.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Îi mai ții minte? Frații Costea și-au deschis academie de fotbal și îl așteaptă pe Budescu: „Sarmalele sunt bune aici”
Capital.ro
Restricții pentru mașinile second-hand. Măsuri pregătite în România. Ce s-ar putea întâmpla cu mașinile cu normă de poluare sub Euro 3
Playtech.ro
Cum devin proprietar dacă am doar o chitanţă de mână. Când e valabil acest act
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
PAPARAZZI Oana Roman, la masă în oraș! După o ciorbă mică merge o plăcintă mare FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj