Afacerile Rompetrol au crescut cu 35%. Pierderile au urcat la 252 mil dolari

Rompetrol Rafinare a înregistrat anul trecut o cifră consolidată de afaceri în creştere cu 35%, la 4,812 miliarde dolari, şi pierderi în urcare cu aproape 27%, la 252,5 milioane dolari.
Romania TV
15 feb. 2012, 21:00
Afacerile Rompetrol au crescut cu 35%. Pierderile au urcat la 252 mil dolari

Compania a consemnat în anul 2010 o cifră de afaceri de 3,554 miliarde dolari şi pierderi de 199,2 milioane dolari.

Profitul operaţional a crescut anul trecut cu 8%, de la 5,9 milioane dolari la 6,3 milioane dolari.

În ultimul trimestru al anului trecut, compania şi-a majorat cifra de afaceri cu 22%, la 1,016 miliarde dolari, faţă de 835 milioane dolari în ultimele trei luni din 2010.

În acelaşi timp, pierderile au avansat de peste două ori, la 139,2 milioane dolari, de la 59,5 milioane dolari în ultimul trimestru din 2010.

La nivel operaţional, Rompetrol Rafinare a înregistrat pierderi de 36,2 milioane dolari în ultimul trimestru al anului trecut, faţă de un profit de 12,6 milioane dolari în perioada similară din 2010.

Compania explică majorarea pierderilor prin volatilitatea ridicată a preţului ţiţeiului, a produselor petroliere şi a marjei de rafinare, dar şi prin înregistrarea unor provizioane în luna decembrie de 62,3 milioane dolari.

„Printre factorii externi care au influenţat semnificativ rezultatele în 2011 se numără evoluţia cotaţiei ţiţeiului (+40%) şi a produselor petroliere (+34% pentru benzine, +40% pentru motorine), marja negativă de rafinare (-46 dolari/tonă în trimestru patru, – 4,40 /tonă în 2011), costurile aferente asigurării capitalului de lucru şi a finanţărilor aferente, dar şi fluctuaţiile cursului valutar”, se arată într-un comunicat al Rompetrol Rafinare.

Situaţiile financiare consolidate ale Rompetrol Rafinare includ rezultatele Rompetrol Rafinare S.A. (rafinăriile Petromidia şi Vega) şi pe cele ale subsidiarelor Rompetrol Petrochemicals, Rompetrol Quality Control, Rom Oil, Rompetrol Downstream şi Rompetrol Logistics, împreună cu subsidiara Rompetrol Gas.

Valoarea totală a exporturilor realizate anul trecut de Rompetrol Rafinare (Rompetrol Rafinare – rafinăriiile Petromidia şi Vega, Rompetrol Petrochemicals şi Rompetrol Gas) s-a majorat cu peste 53% faţă de nivelul din 2010, până la 1,5 miliarde dolari.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Gigi Becali regretă că nu a transferat doi dintre titularii Craiovei. „Eu l-am luat pe Vână!”. Forțează iar „pista Macalou”?! Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Aviz pentru permisul auto. Reînnoirea poate fi blocată fără accept medical. Boala pe care mulți români nu știu că o au
Playtech.ro
Cum pot viziona locatarii imaginile cu ei surprinse de camerele video din bloc: obligaţia asociaţiei de proprietari
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
”Până la apariția lui Valentin Ceaușescu, Dinamo avea mai multă influență asupra arbitrajelor și a adversarilor decât Steaua! Era un infern, nu aveai nicio șansă cu ei”
MediaFlux
Secretul pantofilor lui Donald Trump. Îi obligă pe subordonații și apropiații lui să poarte același model
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj