DSP-urile şi serviciile de ambulanţă, la capacitate maximă în perioada caniculei

Ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, a solicitat marţi direcţiilor de sănătate publică şi serviciilor de ambulanţă să lucreze la capacitate maximă în această perioadă cu temperaturi extreme şi fluctuante.
Filip Stan
05 aug. 2014, 10:47
DSP-urile şi serviciile de ambulanţă, la capacitate maximă în perioada caniculei

Ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, a cerut personalului din aceste structuri să ia măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile fluctuante.

Citeşte şi Vrei să te răcoreşti? Vezi ce alimente să nu mănânci pe CANICULĂ

„Astfel, serviciile de ambulanţă vor trece la alertarea echipajelor şi suplimentarea acestora, acolo unde numărul solicitărilor este în creştere. Direcţiile de sănătate publică trebuie să colaboreze cu autorităţile locale pentru amenajarea punctelor de asistenţă a populaţiei în caz de nevoie. Au fost atenţionate şi unităţile de primiri urgenţe pentru a asigura numărul optim de personal şi cantitatea de medicamente necesare în tratamentul afecţiunilor specifice acestei perioade”, se arată într-un comunicat de presă al Ministerului Sănătăţii remis marţi AGERPRES.

Citeşte şi: România SE TOPEŞTE. Cum trebuie să îşi protejeze angajatorii ANGAJAŢII pe timp de CANICULĂ

Pentru prevenirea incidentelor în această perioadă cu temperaturi extreme, Ministerul Sănătăţii recomandă populaţiei să asculte sfaturile medicilor şi să evite, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare între orele 11,00 şi 18,00, să consume multe lichide, fructe şi legume şi să evite consumul băuturilor alcoolice sau a celor puternic cofeinizate.

Mai mult, în zonele afectate de inundaţii este important ca populaţia să respecte măsurile pentru prevenirea îmbolnăvirilor, astfel încât să consume apă îmbuteliată, şi nu direct din fântână, să păstreze igiena corporală, dar şi pe cea a alimentelor, să nu atingă animalele moarte şi să anunţe autorităţile pentru manipularea acestora. La primele semne de boală să se prezinte la medic sau cea mai apropiată unitate sanitară, mai recomandă reprezentanţii ministerului.

Citeşte şi: Trucuri pentru a te PROTEJA de CANICULĂ. Vezi cum trebuie să faci duş, ce să mănânci şi cum să te îmbraci

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Veste uriaşă pentru fanii sportului! Naţionala României se vede din nou la TV
Capital.ro
Anunț de ultimă oră de la RAR. Șoferii nu vor mai putea face programări în acest interval
Playtech.ro
Comenzile de pe Shein, Temu și AliExpress se scumpesc din nou. O nouă taxă intră în vigoare de la 1 iulie
Adevarul
Glumele românilor după erorile GPS din București: „Stăteam pe canapea și îmi zice că eram pe pista de la Băneasa. Ne pregăteam să decolăm”
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un motociclist de 26 de ani și-a pierdut viața după ce a intrat într-un tramvai care ieşea din depou, pe un bulevard din București
iamsport.ro
Trista realitate: de ce nu a devenit tehnician marele fotbalist despre care Cornel Dinu spunea că ”are minte de antrenor”
MediaFlux
Reuniune NATO despre situația României. Țara noastră cere ajutor urgent
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți