Obama i-a salutat pe liderii africani ca „fiu al Africii”

Preşedintele american Barack Obama a găzduit marţi ceea ce el a numit cea mai mare reuniune de lideri mondiali din toate timpurile la un dineu la Casa Albă, unul din cele mai importante momente ale summitului de trei zile SUA-Africa de la Washington, relatează DPA, potrivit Agerpres.
Romania TV
06 aug. 2014, 09:14
Obama i-a salutat pe liderii africani ca

‘Sângele Africii curge prin venele membrilor familiei noastre’, a spus primul preşedinte afro-american în toastul său pentru ‘o nouă Africă – Africa ce creşte şi este atât de promiţătoare’.

‘Stau aici în faţa dvs. ca fiul unui bărbat din Africa’, a mai afirmat el.

Printre numeroşii lideri prezenţi s-au numărat Paul Kagame din Rwanda, Uhuru Kenyatta din Kenya, Goodluck Jonathan din Nigeria, Joseph Kabila din Congo şi Jacob Zuma din Africa de Sud.

Luni, Zuma l-a ‘înţepat’ pe Obama pentru că nu a făcut atât de multe lucruri pe cât era de aşteptat pentru africani, dată fiind moştenirea sa kenyană. Însă Zuma a mai spus că înţelege că Obama a trebuit să abordeze cu grijă subiectul rădăcinilor sale africane.

Actorul Robert De Niro, fostul preşedinte Jimmy Carter şi fostul primar al New Yorkului Michael Bloomberg s-au aflat pe lista de invitaţi.

Obama a anunţat tot marţi investiţii noi în Africa în valoare de 33 de miliarde de dolari, dintre care 14 miliarde de dolari din partea unor companii private.

Reprezentanţii a peste 90 de companii americane au participat la întâlniri, inclusiv ai unor grupuri de top precum Coca-Cola, Wal-Mart şi General Electric, pe lângă companii din Africa.

Obama şi-a amintit despre vizitele sale în Africa în calitate de preşedinte şi în special de vizita pe care a făcut-o cu fiicele sale şi cu soţia sa Michelle în oraşul natal al tatălui său din Kenya.

El a vorbit de asemenea despre vizita pe Insula Goree din Senegal, prin care ‘atât de mulţi africani au trecut în lanţuri’, şi a celulei de închisoare de pe Insula Robben unde fostul preşedinte sud-african Nelson Mandela şi-a petrecut mulţi ani din viaţă în timpul apartheidului.

Unii lideri africani ar fi refuzat să vină la summit deoarece Obama nu s-ar fi întâlnit cu fiecare în parte.

În schimb, vicepreşedintele american Joe Biden şi secretarul de stat John Kerry au avut o serie de întâlniri cu lideri din cel puţin 10 ţări africane, inclusiv Africa de Sud, Nigeria şi Kenya.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Conducerea Rapidului, prima reacție oficială despre numirea lui Daniel Pancu în locul lui Gâlcă: “Vor fi schimbări mari și în lot!”
Capital.ro
Urmează suspendarea lui Nicușor Dan? Scenariul care aruncă scena politică în aer: Ilie Bolojan va fi următorul președinte al României
Playtech.ro
Lista actualizată a țărilor afectate de hantavirus în 2026. Unde circulă cele mai periculoase tulpini și ce risc de infectare există
Adevarul
Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Putin anunță sfârșitul războiului din Ucraina. Când ar vrea sa se întâlnească cu Zelenski
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi