Procurorii italieni antimafia au confiscat titluri de trezorerie false de 6.000 miliarde de dolari

Procurorii italieni antimafia au anunţat că au confiscat tiluri americane de trezorerie false de 6.000 de miliarde de dolari datate 1934, valoarea reprezentând aproape jumătate din datoria publică a SUA, transmite Bloomberg.
Romania TV
17 feb. 2012, 21:25
Procurorii italieni antimafia au confiscat titluri de trezorerie false de 6.000 miliarde de dolari

Titlurile au fost găsite în compartimente improvizate la trei cutii de valori în Zurich, au anunţat, într-un comunicat, procurorii din oraşul Potenza. Autorităţile italiene au arestat opt persoane în legătură cu această anchetă, denumită „Operaţiunea Vulcanica”, au spus procurorii.

 

Ambasada SUA din Roma a examinat titlurile, datând din 1934 şi cu o valoare nominală de câte un miliard de dolari fiecare, se arată într-un comunicat al autorităţilor italiene.

 

Fraud financiară descoperită de procuroii italieni include două cecuri fără acoperire emise prin intermediul HSBC Holdings din Londra pentru 205.000 de lire sterline. În cadrul anchetei, au fost confiscate titluri de trezorerie false de două miliarde de dolari la Roma. Persoanele implicate intenţionau să cumpere plutoniu din surse nigeriene, potrivit unor conversaţii telefonice interceptate de poliţie.

 

Instrumente financiare americane false au fost confiscate de poliţia din Italia şi în trecut, iar în 2009 au existat cel puţin trei astfel de cazuri. Poliţia italiană a confiscat titluri americane false de trezorerie cu valoare nominală de 116 miliarde de dolari în august 2009 şi 134 de miliarde de dolari în iunie acelaşi an.

DailyBusiness
SUA accelerează dominația spațială: Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică
Spynews
Radu Drăgușin, sărbătoritul zilei! Celebrul fotbalist a împlinit 24 de ani. Ce urări emoționante a primit
Fanatik.ro
Promisiunea făcută public de Mircea Lucescu la construirea noului stadion Dinamo: “Să îi dea Dumnezeu sănătate şi după Mondial să îşi poată onora cuvântul!”
Capital.ro
Se reține permisul de conducere și poți face închisoare 5 ani. Restricții în România dacă ai permis categoria B
Playtech.ro
Coșmar fără sfârșit pentru familia lui Mario. Sora băiatului, amenințată: Știu tot ce faci, unde ieși
Adevarul
Actor celebru demontează nostalgia comunistă: „Unde dracu era omenia? Toți erau turnători”
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este primarul care a murit în tragedia de pe DN1, după ce a in... Vezi mai mult
iamsport.ro
20 de afaceriști din Constanța, gata să investească câte 5.000.000 de euro în Farul lui Hagi!
MediaFlux
Alocația și indemnizația în luna februarie se dau în avans. Când se virează banii
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil