Isărescu: Reducerea CAS ar putea fi contrabalansată de impozitarea suplimentară a imobilelor nefolosite

Reducerea contribuţiilor sociale cu 5 puncte procentuale nu trebuie însoţită de impozite suplimentare, însă o contrabalansare a acestei măsuri cu o impozitare suplimentară a activelor imobiliare nefolosite nu va avea un efect negativ asupra economiei, consideră guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu.
Romania TV
30 sept. 2014, 17:47
Isărescu: Reducerea CAS ar putea fi contrabalansată de impozitarea suplimentară a imobilelor nefolosite

Acesta a atras atenţia că doar reducerea CAS nu va duce la crearea de noi locuri de muncă, ci ar trebui ca măsura să fie inclusă într-un pachet de măsuri dedicat stimulării activităţii economice. „Măsura trebuie înglobată într-un pachet de măsuri pentru stimularea activităţii economice, dar în niciun caz însoţită de impozite suplimentare, pentru că nu acesta este scopul”, a spus, marţi, guvernatorul BNR, într-o conferinţă de presă.

În opinia sa, nu există risc de impunere de noi taxe. „Nu aş vedea deloc risc de alte taxe. Nici nu aş vrea să cred că există un asemenea risc, pentru că o măsură pozitivă pentru mediul de afaceri trebuie continuată”, a explicat Isărescu.

Pe de altă parte, oficialul BNR a reiterat o opinie mai veche, lansată încă din anul 2000, potrivit căreia este necesară o impozitare suplimentară a activelor imobiliare neutilizate. „O uşurare a impozitării muncii cu o contrabalansare cu o impozitare mai ales a activelor imobiliare, ca să nu rămânem cu terenurile nelucrate, cu casele nefolosite, cu imobilele blocate, eu, personal, nu o văd ca pe o tendinţă negativă”, a subliniat Mugur Isărescu.

Potrivit acestuia, munca trebuie încurajată. „Ce ne trebuie ca să creştem economia românească? Trei lucruri: să încurajăm munca, să încurajăm munca şi să încurajăm munca! Acum, mai mult decât oricând”, a subliniat el.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Cristi Balaj a analizat prestaţia lui Istvan Kovacs în derby-ul Rapid – Dinamo 3-2: “CCA decide dacă îl mai deleagă în continuare”. Ce notă îi dă arbitrului. Exclusiv
Capital.ro
Pensie de 5.000 de lei sau mai mult în România. Plățile se fac acum, în 2026. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Ce înseamnă cu adevărat „sfertul academic”? Expresia folosită greșit de mulți români
Adevarul
Ce se va întâmpla cu „blocurile comuniste” peste câteva decenii: „Unii cred că vor rezista la nesfârșit”
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei a rămas șocat de ceea ce a descoperit în Parcul Herăstrău
MediaFlux
Kate Middleton suferă de o încă afecțiune. Cu ce problemă se confruntă Prințesa de Wales la doi ani de când a fost diagnosticată cu cancer
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj