Focarul de hepatită A din comunitatea de romi din Buzău a luat amploare

Alte 22 de cazuri de hepatită A au fost depistate în ultimele zile în focarul din comunitatea de romi din cartierul buzoian Simileasca, numărul total al cazurilor ajungând la 55, dintre care 20 de persoane internate în spital.
Iulian Tudor
20 oct. 2014, 12:54
Focarul de hepatită A din comunitatea de romi din Buzău a luat amploare

„De miercuri, 15 octombrie a.c., când a fost anunţată apariţia focarului, când erau confirmate serologic 33 de cazuri la copii cu vârste între 1-15 ani, şi până luni numărul persoanelor care au dezvoltat boala a ajuns la 55, 20 fiind internate la Secţia de boli infecţioase a Spitalului Judeţean”, a declarat doctorul Carmen Scântei din cadrul DSP Buzău, potrivit Agerpres.

117 persoane au fost vaccinate, iar rata de frecvenţă şcolară a crescut. „Din cei 660 de elevi înscrişi la şcoală, doar 10 au absentat, din punctul nostru de vedere în ciuda creşterii numărului de cazuri, situaţia este sub control”, a mai declarat reprezentantul DSP Buzău.

Hepatita A, boala mâinilor murdare, a fost confirmată serologic săptămâna trecută la 33 de persoane din cartierul Simileasca, municipiul Buzău, toţi copii şi adolescenţi, cu vârste între 1 şi 16 ani, 23 dintre ei fiind internaţi în spital.

Primul caz a apărut în 19 septembrie, însă boala a fost asociată cu o altă afecţiune, fapt ce a împiedicat diagnosticarea şi tratarea şi a favorizat răspândirea bolii.

Citeşte şi: ALERTĂ la o şcoală din Vâlcea, după descoperirea unui focar de hepatită A

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Profesorul de la George Coșbuc, care l-ar fi bătut pe fiul Marei Bănică, acuzat de-a lungul timpului de alte abuzuri. Mărturii cutremurătoare ies la iveală: ”A zis despre mama că stătea crăcită pe canapea”
Capital.ro
Facturi mai mici la energie pentru clienții Hidroelectrica. Obligație până pe 26 martie. Doar așa pot avea un cost redus
Playtech.ro
Cum pot lua bucureştenii ajutorul de 200 de lei pentru carburant. Condiţii pentru a primi banii de la primărie
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Ajutor financiar de 600 de lei pentru achiziția de carburant de la 1 aprilie!
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj