Atena refuză să ia în calcul o ieşire din zona euro

Ghikas Hardouvelis, consilier economic al premierului grec, a reafirmat opţiunea Greciei de a rămâne în zona euro, într-un interviu publicat duminică, după recentul apel al ministrului german de interne ca Atena să renunţe la moneda unică, informează AFP.
Romania TV
26 feb. 2012, 16:01
Atena refuză să ia în calcul o ieşire din zona euro

‘A lăsa Grecia să iasă din zona euro nu ar face decât să aducă inflaţie, scăderea foarte mare a salariilor, distrugerea a numeroase instituţii şi întreprinderi sănătoase şi pierderi de patrimonii’, a declarat Ghikas Hardouvelis pentru săptămânalul To Vima, scrie AGERPRES.

‘O ieşire din zona euro ar fi o înfrângere strategică’, a subliniat acest bancher şi profesor de economie, consilier al premierului Lucas Papademos.

Ministrul german de interne, Hans-Peter Friedrich, pledase – într-un interviu publicat sâmbătă de săptămânalul Der Spiegel – pentru ieşirea Greciei din zona euro. ‘Nu mă refer la excluderea Greciei’ din zona euro, ‘ci la crearea de stimulente pentru retragere care nu pot fi refuzate’, afirmase ministrul german.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Meme Stoica dă foc fanilor: „Rapid și Craiova au suporteri la un loc cât are FCSB!”
Capital.ro
Oameni din spatele lui Călin Georgescu. Noi dezvăluiri. Totul se leagă cu spionajul și industria militară din Rusia
Playtech.ro
O nouă stațiune turistică în România: zona care promite să devină următoarea perlă a turismului românesc
Adevarul
Reducerea trupelor americane în România aprinde spiritele pe Reddit: „Ca și cum România nici nu contează”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Mercur intră în retrogradare pe 9 noiembrie. Ce semne premergătoare apar în această perioadă
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai