ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Studenţii au făcut cozi în Grozăveşti şi Regie ca să voteze VIDEO

ALEGERI PREZIDENŢIALE. Studenţii din complexele Grozăveşti şi Regie din Capitală au stat, duminică, ore în şir la coadă pentru a vota. După închiderea urnelor, studenţii au protestat pentru că nu au reuşit să voteze din cauza faptului că au avut la dispoziţie o singură secţie de votare şi a faptului că nu au fost suficiente formulare pentru declaraţii pe proprie răspundere. 
Marius Neagu
02 nov. 2014, 13:31
ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Studenţii au făcut cozi în Grozăveşti şi Regie ca să voteze VIDEO

ALEGERI PREZIDENŢIALE. În Grozăveşti a fost organizată o singură secție la 15.000 de studenți, câți sunt cazați în complexele de cămine din Capitală, potrivit evz.ro.

„Stau la coadă de cinci minute, dar de-abia am venit. O să mai stau, cred, măcar 20 de minute. Nu mă deranjează și nu mă dau bătut. Votez cu un candidat de dreapta. O să vin și în turul doi, voi vota tot cu un candidat de dreapta. Noi tinerii nu putem vota altceva, dacă vrem să avem un viitor bun”, a declarat Cosmin.

CITEŞTE ŞI ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014: La Ambasada României de la Chişinău e coadă. Oamenii stau cu orele ca să voteze

Cei mai mulţi tineri care au stat la coadă la secţia de votare 1205 din Regie erau studenţi din provincie care locuiesc în căminele din Complexul Regie. Unii dintre aceştia au declarat că au fost îndrumaţi spre această secţie de către reprezentanţii altor secţii de votare la care s-au prezentat iniţial, precizând că nu înţeleg dacă pot vota oriunde în Capitală, pe liste suplimentare, sau doar aici.

Purtătorul de cuvânt al BEC: Studenţii din Regie fără domiciliu în Bucureşti pot vota la orice secţie din Capitală

Purtătorul de cuvânt al BEC, Marian Muhuleţ, a declarat că studenţii din Complexul Regie-Grozăveşti pot să voteze la orice secţie de votare din Capitală.

„Cetăţenii care nu au domiciliul în localitatea în care se află în ziua votării pot vota la orice secţie de votare de pe raza respectivei localităţi”, a mai afirmat Muhuleţ.

VEZI ŞI ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Cozi URIAŞE la secţiile de votare din străinătate FOTO ŞI VIDEO

Primăriile din Capitală au multiplicat formulare de declaraţii pe propria răspundere pentru cei care votează pe listele suplimentare, acestea urmând să ajungă la secţiile de votare care au sesizat că au epuizat aceste tipizate, au anunţat reprezentanţii Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

Purtătorul de cuvânt al MAI, Monica Dajbog, a făcut aceste precizări după ce au fost semnalate situaţii în care la mai multe secţii de votare din Bucureşti s-au epuizat formularele de declaraţii pe propria răspundere ce trebuie completate de cei care votează pe listele suplimentare.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Ce să pui la rădăcina roșiilor în luna iulie dacă vrei să crească mai mari și gustoase. Trucul pe care doar fermierii cu experiență îl cunosc
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o figură emblematică a scenei românești. Nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Semn rutier albastru cu cifra 40. Ce reprezintă şi ce trebuie să faci dacă îl vezi
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Prețuri nebune pe litoral. Turiștii sunt disperați
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
Mariana Moculescu, scene șocante în garsonieră: a cerut ordin de protecție: 'Era beat criță și trăgea de mine'
Playsport.ro
Telefonul mobil Trump, lansat de familia președintelui american, promite apeluri „patriotice” și este...
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Sute de mii de români primesc banii din 16 iunie. Banii intră în cont sau prin mandat poștal
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat