România se va împrumuta de pe pieţele externe şi în semestrul 2

România va emite obligaţiuni pe pieţele externe şi în a doua parte a anului, pentru a completa programul de împrumuturi din exterior de 2,5 miliarde euro stabilit pentru 2012, a declarat, joi, ministrul Finanţelor Publice, Bogdan Drăgoi.
Romania TV
01 mart. 2012, 11:30
România se va împrumuta de pe pieţele externe şi în semestrul 2

„Conform strategiei anunţate, este posibilă o nouă emisiune de obligaţiuni pe pieţele externe, pentru a ne îndeplini programul anunţat de 2,5 miliarde euro. Această operaţiune va fi programată pentru a doua parte a anului”, a afirmat Drăgoi, întrebat dacă România va mai ieşi pe pieţe în acest an.

În ceea ce priveşte piaţa pe care România va ieşi în semestru al doilea, ministrul Finanţelor a arătat că opţiunile rămân deschise şi se va decide la acel moment dacă emisiunea va fi în euro sau dolari, în funcţie de randamentele disponibile şi condiţiile de piaţă.

România a realizat două emisiuni în dolari de la începutul acestui an, prin care a vândut obligaţiuni în valoare cumulată de 2,25 miliarde de dolari, echivalentul a aproape 1,7 miliarde de euro. Pentru a se încadra în programul anunţat, MFP ar trebui să mai vândă obligaţiuni de circa un miliard de dolari (echivalentul a 750 milioane de euro).

Drăgoi a explicat că, în opinia MFP, emisiunea de bonduri pe piaţa SUA realizată la începutul săptămânii a reprezentat o fereastră de oportunitate, iar investitorii au primit foarte bine oferta României.

Pe de altă parte, ministrul Finanţelor a arătat că măsurile şi politica adoptată au permis Trezoreriei să performeze şi pe piaţa internă, amintind că recent s-a obţinut cel mai mic randament pe certificatele la şase luni şi cea mai lungă maturitate, din 2005, pe titlurile denominate în lei, de 15 ani.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Ultima lovitură a lui CFR Cluj pe final de mercato! Și-a adus portar dorit și de Gigi Becali. Exclusiv
Capital.ro
Vasile Blaga a dezvăluit totul. Adevărul despre relația lui Traian Băsescu și Elena Udrea: Și-a dorit multe
Playtech.ro
Cu câți bani rămâne în mână un pensionar din Germania dacă pensia brută e 1.800 de euro. Cât reține statul
Adevarul
Merită să cumperi vechime în muncă? Pensia socială este cu 268 de lei mai mare decât asigurarea retroactivă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Profesorii amenință că vor porni o grevă generală! Continuă protestele în a doua zi de școală
Cancan.ro
Premierul Ilie Bolojan a făcut anunțul de care românii se temeau: Trebuie să creștem vârsta de pensionare
iamsport.ro
Ioan Varga, răspuns necruțător pentru Elena Udrea: ”Minte, a prostit o grămadă de lume! A încercat să mă șantajeze, va răspunde, a înșelat peste 200 de familii”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare! Anunț oficial
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
Cum schimbă gamificarea experiențele digitale