CUTREMURE succesive în Vrancea, de Crăciun

Două cutremure succesive s-au produs la interval de doar câteva ore în Vrancea, chiar de Crăciun.
Romania TV
26 dec. 2014, 05:41
CUTREMURE succesive în Vrancea, de Crăciun

CUTREMURE în Vrancea. Primul seism s-a produs în judeţul Vrancea, pe 25 decembrie, la ora 22.33, a avut epicentrul la o adâncime de 129 km şi o magnitudine de 3,4.

Cele mai apropiate oraşe de epicentru au fost Covasna (39km), Focsani (43km), Ramnicu Sarat (49km), Targu Secuiesc (50km) şi Marasesti (50km).

Un al doilea cutremur, cu magnitudinea 3,5, s-a produs în zona seismică Vrancea, în noaptea de joi spre vineri, puţin după miezul nopţii. Seismul s-a produs la ora 00,41 şi a avut epicentrul în judeţul Buzău, la o adâncime de 134 km.

Cele mai apropiate oraşe de epicentru au fost Valenii De Munte (35km), Mizil (48km), Covasna (49km), Plopeni (50km) şi Boldesti-Scaeni (51km).

Interviu EXPLOZIV cu Gheorghe Mărmureanu. Cât de aproape este România de un CUTREMUR MARE VIDEO

Activitatea seismică este foarte intensă în zona Vrancea în ultimele zile. Un cutremur cu magnitudinea de 3,9 grade s-a produs miercuri, 24 decembrie, la ora 08.18, în zona Vrancea. Seismul s-a produs la adâncimea de 131 de kilometri şi a avut intensitatea II pe scara Mercalli, în zona epicentrală. Oraşele cele mai apropiate de epicentrul seismului sunt Focşani (40 de kilometri), Covasna (42 de kilometri), Râmnicu Sărat (47 de kilometri), Mărăşeşti (48 de kilometri) şi Târgu Secuiesc (53 de kilometri).

Un cutremur a avut loc în România şi în Banat, pe 23 decembrie, magnitudinea fiind de 3,8 grade.

În 22 noiembrie, în Vrancea s-a produs un cutremur de 5,7 grade, fiind cel mai mare ca magnitudine înregistrat în România în ultimii 10 ani. Seismul a fost simţit şi în Bucureşti şi a fost urmat de mai multe replici, care nu au depăşit însă 3,3 grade. Din cauza cutremurului, alimentarea cu energie electrică a fost afectată în mai multe localităţi din judeţul Galaţi. Serviciile de ambulanţă din Vrancea au primit mai multe apeluri pentru atacuri de panică, iar funcţionarea unor reţele de telefonie mobilă a fost afectată temporar.

Citeşte şi Omenirea va fi zguduită de un CUTREMUR DE PROPORŢII! „Ne pregătim de sfârşit!”

Tot în Vrancea, la 6 octombrie 2013 a avut loc un cutremur de 5,5 grade pe scara Richter, fiind atunci cel mai mare din ultimii patru ani.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cod portocaliu și galben de caniculă! Recomandările IGSU pentru români
Fanatik.ro
David Popovici la 100 m liber, semifinale LIVE la CE de natație Paris 2026. La ce oră e cursa pentru calificarea în finală și ce adversari are
Capital.ro
Curs valutar marți, 11 august. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Țara în care au reușit profesional cei mai mulți români. Aproape o treime au funcții de conducere sau propriile afaceri
Adevarul
Schimbare importantă în școli din toamnă. Câte ore de predare vor avea directorii și inspectorii
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Unitatea 2 a centralei de la Cernavodă va fi oprită în următoarele 48 de ore, din cauza debitului redus al Dunării
iamsport.ro
”S-a intensificat tensiunea, au apărut împușcături pe stradă...”. Vicecampioana mondială cu România a cerut de urgență transfer
MediaFlux
CASS de 10% pentru mai multe tipuri de concediu medical. Tipurile de indemnizații care sunt afectate
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat