ATAC TERORIST la PARIS. Al doilea ATENTAT la Charlie Hebdo, din cauza unor caricaturi privind islamiştii

ATAC TERORIST la Paris. Redacţia Charlie Hebdo a mai fost ţinta unui atentat în 2011, după ce un număr al publicaţiei a fost intitulat "Charie Hebdo", trimitere la Şaria, legea islamică.
Filip Stan
07 ian. 2015, 14:08
ATAC TERORIST la PARIS. Al doilea ATENTAT la Charlie Hebdo, din cauza unor caricaturi privind islamiştii

ATENTAT PARIS. Redacţia Charlie Hebdo a fost incendiată în 2011, după ce un număr întreg al publicaţiei a fost „dedicat” islamiştilor. Intitulat „Charie Hebdo”, numărul respectiv l-a avut în caseta tehnică drept redactor-şef pe Mahomed. Atunci, nimeni nu a fost rănit.

ATENTAT PARIS.  În 2012, în Charlie Hebdo apărea o serie de caricaturi cu un personaj ce semăna cu profetul Mahomed, care au stârnit din nou furia islamiştilor şi un val de ameninţări cu moartea la adresa jurnaliştilor Charlie Hebdo.

ATENTAT la redacţia CHARLIE HEBDO. PRIMELE IMAGINI cu atacatorii VIDEO

ATENTAT PARIS.  Jurnalistul Laurent Leger de la Charlie Hebdo spunea la vremea respectivă că revista nu a intenţionat niciun moment să provoace furie, explicând că toţi extremiştii, „fie ei evrei, musulmani sau catolici”, sunt ţinta ironiilor celor de la Charlie Hebdo. „Oricine poate să fie o persoană religioasă, dar nu putem accepta gândurile şi actele extremiste”, spunea Leger.

Douăsprezece persoane au murit într-un atac armat, miercuri, la sediul publicaţiei franceze de satiră Charlie Hebdo, aflat în Paris, iar alte 7 au fost rănite. Charlie Hebdo este o revistă de satiră care a publicat, în ultimii ani, mai multe caricaturi controversate cu profetul Mahomed. Alerta teroristă a fost ridicată la cel mai înalt nivel, în zona Parisului. Preşedintele Francois Hollande a declarat este vorba de „un atac terorist”. Poliţia îi caută încă pe atacatori, care au fugit de la locul atentatului cu o maşină de culoare neagră, după ce au ucis şi doi poliţişti.

ATAC ARMAT la redacţia Charlie Hebdo. Ce a apărut pe pagina de Twitter a publicaţiei la o oră după ATENTAT

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Adrian Ilie le-a desființat pe CFR Cluj și Universitatea Craiova: „Este foarte puțin! Nu mă gândeam niciodată la așa ceva”
Capital.ro
A murit unul dintre cei mai cunoscuți actori din România. S-a stins în timpul filmărilor. Medicii au încercat în zadar să îl resusciteze
Playtech.ro
Oraşele din România în care apartamentele se cumpără mai mult ca niciodată. Preţurile nu sunt deloc mici, cum s-a ajuns aici
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Ultimele ore din viața Aliciei, eleva ucisă pe câmp în Bihor. Mesajul care spune totul despre ea și apelul video făcut înainte de tragedie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ADEVĂRUL despre presupusa relație dintre Alicia și călăul ei din Bihor! Familia a... Vezi mai mult
iamsport.ro
Lovitură la Tribunal pentru omul care visa să ia FCSB! Marian Ceaușescu a izbucnit: ”Șpăgarule!”
MediaFlux
Se schimbă totul în acest weekend. Zodiile cele mai protejate
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi