Decizie în sănătate. Import de medicamente ieftine pentru bolnavii de cancer

Spitalele au la dispoziţie o săptămână pentru a transmite Ministerului Sănătăţii necesarul de medicamentele oncologice pentru acest an. Ministerul a semnat un protocol cu două companii farmaceutice de stat care vor importa medicamente mai ieftine. Specialiştii au identificat 34 de medicamente care, din cauza preţului prea mic, nu se găsesc în farmacii.
Romania TV
08 mart. 2012, 12:49
Decizie în sănătate. Import de medicamente ieftine pentru bolnavii de cancer

Ministerul a semnat un protocol cu două companii farmaceutice de stat care vor importa medicamente mai ieftine, folosite în tratamentul bolnavilor de cancer, dar care nu se găsesc în farmaciile din ţară.

Cele două societăţi vor demara procedura de achiziţie pentru nevoi speciale, iar medicamentele vor fi livrate către spitale în baza unor contracte.

Potrivit Ministerului Sănătăţii, specialiştii au identificat 34 de medicamente care, din cauza preţului prea mic, nu se găsesc în farmacii. Decizia a fost luată în urma scandalului privind lipsa morfinei şi a unor medicamente vitale bolnavilor de cancer.

DailyBusiness
Ministerul Economiei a rămas fără bani pentru plata salariilor. Radu Miruță confirmă: ”Problema afectează și angajații ANPC”
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Irina Fodor, dezvăluiri îngrozitoare din show-ul Antenei 1! Care a fost coșmarul de la Asia Express!
Fanatik.ro
SIE angajează spioni, zugravi, șoferi și oameni care să te urmărească pe Facebook și Instagram. Zeci de posturi scoase la concurs
Capital.ro
Statul vrea bani de la români. Trebuie să achitați minim 500 de lei începând de vineri. Termenul final este 12 septembrie
Playtech.ro
Care este cea mai deşteaptă pasăre din lume? Dansează pe ritm, numără şi are inteligenţa unui copil de 3 ani
Adevarul
COVID-19 revine în forță la început de an școlar: „Avem o creștere de peste 80% pe săptămână”. Simptome neobișnuite la copii
wowbiz.ro
Doliu în lumea boxului! A murit Joe Bugner, fostul campion la categoria grea. Și-a dat ultima suflare la 75 de ani, la azil
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Profesorii nu vor participa la festivitățile de deschidere: „Pe 8 septembrie să se țină la distanță de școală!”
Cancan.ro
Singurul concurent de la Insula Iubirii care chiar s-a cuplat cu ispita! Cei doi formează un cuplu și astăzi!
iamsport.ro
Englezii sunt uluiți de românul de 10 ori mai bogat decât Novak Djokovic
MediaFlux
Decizie privind alocațiile în septembrie!
stirilekanald.ro
Ascunzătoarea lui Emil Gânj, găsită de polițiști! Ucigașul și-a construit un „adăpost” sub pământ
substantial.ro
După o ședință de aproape 3 ore la Cotroceni Nicușor Dan și Ilie Bolojan au luat decizia. Anunț de ultimă oră