CEDO: Plecarea Rusiei din Consiliul Europei ar fi un „dezastru politic”

Plecarea unei țări ca Rusia din Consiliul Europei ar constitui un "dezastru politic", a apreciat joi președintele Curții Europene pentru Drepturile Omului (CEDO), Dean Spielmann, în cadrul unei conferințe de presă ținute la Strasbourg.
Alina Costache
29 ian. 2015, 21:35
CEDO: Plecarea Rusiei din Consiliul Europei ar fi un

Plecarea Rusiei din Consiliul Europei ar fi un „dezastru politic”, a apreciat joi președintele Curții Europene pentru Drepturile Omului (CEDO), Dean Spielmann, potrivit Agerpres.

‘Un stat membru care ar intenționa să părăsească Consiliul Europei’ sau să denunțe textele CEDO, organismul său judiciar, ar reprezenta ‘un foarte mare eșec pentru protecția drepturilor fundamentale în Europa‘, a afirmat Dean Spielmann, potrivit AFP.

‘Acest scenariu ar fi un adevărat dezastru politic’, a adăugat președintele CEDO, răspunzând astfel la o întrebare legată de recentele afirmații ale unor oficiali ruși care au amenințat cu părăsirea de către Rusia a Consiliului Europei, ca reacție la sancțiunile impuse Moscovei în cadrul organizației paneuropene.

Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) a decis miercuri prelungirea, până în luna aprilie, a suspendării dreptului la vot, în cadrul forului legislativ, pentru cei 18 membri ai delegației ruse, măsură decisă anul trecut după anexarea Crimeii la Rusia.

Șeful delegației ruse, Aleksei Pușkov, a anunțat ulterior că Rusia nu va mai participa la lucrările APCE până la sfârșitul anului și chiar va lua în calcul părăsirea Consiliului Europei. Președintele Dumei, camera inferioară a parlamentului rus, Serghei Narîșkin, a evocat deja această ipoteză în presa rusă.

Rusia este membră a Consiliului Europei, organizație ce reunește 47 de state, din anul 1996.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi