Traian Băsescu: Mi-e JENĂ de Iohannis

Traian Băsescu locuieşte încă în Vila Lac 3 unde ar fi trebuit să se mute noul preşedinte, Klaus Iohannis, deoarece locuinţa ce i-a fost atribuită de RA-APPS este în reparaţii. Băsescu spune că a propus o soluţie provizorie, dar Guvernul nu a fost de acord.
Romania TV
12 mart. 2015, 15:03
Traian Băsescu: Mi-e JENĂ de Iohannis

Traian Băsescu a izbucnit în râs, joi, când a fost întrebat de jurnalişti care este situaţia vilei de protocol, la care are dreptul în calitate de fost şef al statului.

Fostul preşedinte a ţinut totuşi să facă unele precizări.

„Eu am rugat Guvernul sa gaseasca o solutie pentru ca mi-e jena de Iohannis. El are dreptul să intre în acea vilă. Am fost de acord inclusiv cu o soluţie provizorie. Ieri n-a fost de acord Guvernul. Parerea mea este că Ponta nu vrea sa isi bata joc numai de mine, ci si de presedintele in funcţie. Mă rog, e aprecierea lui„, a spus Băsescu.

CITEŞTE ŞI VILA pentru TRAIAN BĂSESCU. Guvernul nu i-a acordat LOCUINŢĂ provizorie. Problema, pasată la Parlament

Guvernul a discutat în ședința de miercuri un proiect de ordonanţă de urgenţă, propus de SGG, privind acordarea unei locuințe fostului președinte Traian Băsescu pe o perioadă de maximum trei luni, până la finalizarea renovării imobilului din strada Gogol, atribuit fostului șef al statului la începutul lunii februarie a acestui an.

Propunerea SGG nu a fost însă adoptată de Executiv. Purtătorul de cuvânt al Guvenrului, Corneliu Calotă, a declarat, după şedinţa de Guvern, că urmează ca „această temă să fie dezbătută în regim de urgenţă în Parlament”.

CITEŞTE ŞI IMAGINI din casa oferită lui Traian Băsescu ca locuinţă de protocol. Vila e un ŞANTIER VIDEO

„Nu a fost aprobată nicio modificare a prevederilor conexe Legii 406/2001 care reglementează situația locativă a foștilor șefi de stat. Urmează ca această temă să fie dezbătută în regim de urgență în Parlament. 

(…) A fost o propunere de a fi inclusă în textul unei ordonanţe de urgenţă privind prelungirea contractului fostului preşedinte, iar Guvernul a decis ca această problemă să fie discutată in Parlament. Propunerea a venit de la SGG. (…) S-a pus problema unei ordonanţe de urgenta, dar Guvernul nu a considerat necesar să facă un act cu dedicatie in acest caz. Urmează ca Parlamentul , cel care a emis Legea 406, să o şi amendeze„, a spus Calotă.

Întrebat ce va face Traian Băsescu până va amenda legea Parlamentul, unde va locui, Calotă a răspuns sec: „Un raspuns nu poate oferi decât RAPPS”.

Fostul preşedinte Traian Băsescu a confirmat, pe 29 februarie, că a semnat contractul pentru a se muta în locuinţa RA-APPS, în care a stat Mioara Roman.

Traian Băsescu a anunţat că a acceptat să semneze contractul prin care RA-APPS îi pune la dispoziţie ca locuinţă de protocol, în calitate de fost şef al statului, imobilul din strada Gogol, nr.2, în care a locuit Mioara Roman.

„Aţi văzut-o în poze?”, a reacţionat Traian Băsescu, invitat la un post de televiziune, când a fost întrebat despre locuinţa de protocol, care se află în pline reparaţii.

DailyBusiness
Ce îi supără cel mai tare pe românii care călătoresc cu avionul: schimbările de zbor şi dificultatea de a contacta call center-ul
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Cât ia Andra Măruță pentru un concert de o oră, în iulie 2025: Tu muncești un an și nu câștigi suma asta!
Fanatik.ro
Lună Plină în Capricorn. De pe 10 iulie, de la ora 7 dimineața, cinci zodii vor renaște din cenușă. Se întoarce roata norocului și pentru ele
Capital.ro
UE ne împinge în prăpastie! Liviu Dragnea, anunț șoc: Unde va fi următorul teatru de război? În România
Playtech.ro
Amenzi automate pentru șoferii români. O schimbare importantă intră în vigoare în Bulgaria, din acest weekend
DailyBusiness
VIDEO Furtună devastatoare la Sinaia. Acoperișuri smulse, copaci căzuți și DN1 blocat de vijelie
Adevarul
Recomandările Europei pentru România, traduse de un cunoscut economist: „Concediați 20% din bugetari, inclusiv din sistemul de Educație”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Dezinformări grosolane. Ce se întâmplă cu programul Rabla
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Furtunile au făcut prăpăd la Sinaia. Stațiunea a fost măturată de vijeliile puternice: drumuri blocate, copaci căzuți și acoperișuri smulse de pe bloc
Cancan.ro
MESAJUL transmis de Adrian Brîncoveanu, după ce Andreea Marin a confirmat despărțirea lor. Unde s-a retras, de fapt
Playsport.ro
Vremea, la extreme. ANM a emis avertizări de vreme rea! Singurele două judeţe în care canicula persistă azi
Capital.ro
Călin Georgescu, îngrozit. A anunțat imediat după arestare: Ca tată, aceste subiecte sensibile...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Reacții dure după moartea violentă a Sorinei Lupșa. Judecătoarea s-a aruncat în gol de la etajul 7: „Ăștia care aplaudați, aveți sângele ei pe mâinile voastre”
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Renunțare voluntară la salariile mari! Vicepremierul Anastasiu cere solidaritate cu pensionarii și elevii!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un Ministru al Transporturilor spre Lumea de Apoi. Cele mai misterioase morți din elita rusă a afacerilor