Ponta îi cere lui Ungureanu să rezilieze urgent contractele „băieţilor deştepţi”

Preşedintele PSD, Victor Ponta, i-a transmis o scrisoare deschisă premierului Mihai Răzvan Ungureanu, în care-i cere să rezilieze de urgenţă contractele dintre Hidroelectrica şi aşa-numiţii băieţi deştepţi, înaintea oricărei discuţii privind pachetul de legi pe energie şi strategia Guvernului de privatizare a companiilor de stat din sectorul energetic.
Romania TV
21 mart. 2012, 16:35
Ponta îi cere lui Ungureanu să rezilieze urgent contractele

Acum o săptămână v-am solicitat, în numele Uniunii Social Liberale, rezilierea cât mai rapidă a contractelor dintre Hidroelectrica şi intermediari, aşa numiţii „băieţi deştepţi”, înainte de a începe orice discuţie privind pachetul de legi pe energie şi pe marginea strategiei Guvernului de a vinde pachete de acţiuni deţinute de stat la companii din sectorul energetic. Nici până la acest moment nu am beneficiat de un răspuns din partea domniei voastre, fie direct, fie printr-o decizie în concordanţă cu cele solicitate de USL în urmă cu câteva zile. Ieri, atât ministrului Justiţiei, cât şi ministrul Economiei au vorbit despre faptul că există soluţii legale pentru rezilierea acestor contracte. Ministrul Justiţie, domnul Cătălin Predoiu, a specificat că decizia vă aparţine„, scrie Victor Ponta în scrisoarea deschisă.

Liderul PSD consideră „inexplicabilă” tăcerea premierului pe acest subiect, „dar mai ales lipsa unei decizii ferme, care se impune imediat”. Victor Ponta atrage atenţia, de asemenea, că prin aceste contracte, Hidroelectrica pierde în fiecare zi bani care pot fi folosiţi pentru retehnologizare şi modernizare.

Vă solicit, şi pe această cale, rezilierea de îndată a contractelor semnate între Hidroelectrica şi intermediarii din energie, ca o condiţie obligatorie pentru o dezbatere pe tema legilor energiei. Trebuie luată o decizie rapid, înainte de a începe discuţiile privind legile energiei. Domnule Prim-Ministru, doar printr-o astfel de decizie puteţi arăta că nu sunteţi subordonat intereselor politice ale PDL şi ale preşedintelui Băsescu, care au decis şi semnat, prin intermediul miniştrilor Economiei numiţi după 2009, prelungirea total nejustificată a acestor contracte„, mai arată Victor Ponta, subliniind că nu poate considera declaraţiile despre aceste contracte, atât ale preşedintelui, cât şi ale unor membri ai Guvernului, ca fiind unele serioase şi de bună intenţie, în condiţiile în care decizia premierului lipseşte.

Am sentimentul că asistăm doar la o tergiversare menită să menţină statutul privilegiat al acestor intermediari, tergiversare mascată de declaraţii politice„, conchide Victor Ponta în scrisoarea deschisă.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Fostul internațional al României îl critică pe Ionuţ Radu: “Dacă făceam poze cu capul în jos, îmi dădea nea Ţiţi două palme!”. Exclusiv
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartamente. Au nevoie de adeverință de la asociația de proprietari
Playtech.ro
Transferurile în euro vor ajunge în cel mult 10 secunde. Ce reguli noi se aplică și ce comisioane vor plăti clienții
Adevarul
Iranul a lovit radarele sistemelor antirachetă ale SUA din Orientul Mijlociu
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicolae, un bărbat de 57 de ani din Pitești, s-a stins în brațele medicilor, după ce i s-a făcut rău. Acasă îl aștepta o fiică
iamsport.ro
”Nu cred așa ceva!”. Fostul căpitan de la FCSB, reacție incredibilă când a auzit că Mirel Rădoi revine la echipa finanțată de Gigi Becali
MediaFlux
EXCLUSIV Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor. Termen extins pentru transferul dosarelor de pensii. Date oficiale de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj