Excedentul bugetar a urcat la 0,85% din PIB, după primele patru luni

Bugetul general consolidat a încheiat primele patru luni ale acestui an cu un excedent de șase miliarde lei, respectiv 0,85% din PIB, față de un deficit de 1,88 miliarde lei, respectiv minus 0,28% din PIB, înregistrat la aceeași dată a anului 2014.
Romania TV
26 mai 2015, 13:00
Excedentul bugetar a urcat la 0,85% din PIB, după primele patru luni

La finele primului trimestru, bugetul general consolidat înregistrase un excedent de 4,9 miliarde lei, respectiv 0,7% din PIB.

Conform datelor publicate marți de Ministerul Finanțelor Publice, veniturile bugetului general consolidat au însumat 76,03 miliarde lei (10,9% din PIB) și au fost cu 12,1% mai mari în termeni nominali față de aceeași perioadă a anului precedent.

S-au înregistrat creșteri față de aceeași perioadă a anului precedent la încasările din TVA (plus 20%), impozitul pe venit (plus 14,2%), venituri nefiscale (plus 30,9%) și accize (plus 4,1%).

Încasările din contribuții de asigurări sociale au scăzut doar cu 0,3% față de anul anterior, reflectându-se atât măsura de reducere cu 5 puncte procentuale a contribuțiilor angajatorilor, cât și creșterea pe anul 2015 cu 0,5 pp a cotei de contribuție către pilonul II de pensii.

La nivelul administrațiilor locale s-au înregistrat creșteri față de anul precedent la impozite și taxe pe proprietate cu 4,26%, în timp ce veniturile nefiscale s-au redus cu 0,3%.

Cheltuielile bugetului general consolidat, în sumă de 70,1 miliarde lei, au crescut în termeni nominali cu 0,5% față de aceeași perioadă din anul precedent, dar s-au diminuat cu 0,5 pp ca pondere în PIB.

În structură, pe principalele titluri de cheltuieli s-au înregistrat reduceri semnificative la bunuri și servicii (-5,5%), subvenții (-1,8%). Cea mai mare diferență s-a înregistrat la dobânzi (-17,7%) ca urmare a sezonalității plăților și a scăderii randamentelor la titlurile de stat.

Cheltuielile pentru investiții, care includ cheltuielile de capital, precum și cele aferente programelor de dezvoltare finanțate din surse interne și externe, au fost de 5,3 miliarde lei, respectiv 0,8% din PIB.Pentru anul 2015, autoritățile române și instituțiile financiare internaționale au convenit un deficit bugetar de 1,83% din PIB. Anul trecut, bugetul general consolidat a consemnat un deficit de 1,85% din PIB.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Ce s-a ales de Cătălina Ponor, campioana olimpică adorată de milioane de români. Ce face astăzi, la 21 de ani de când a câștigat trei medalii de aur la JO
Capital.ro
Secretul lui Ion Iliescu. Nu a știut nimeni. Ce a făcut fostul președinte al României (VIDEO)
Playtech.ro
Bani pentru plata facturilor la energie. Ce condiții trebuie îndeplinite
Adevarul
Salariul minim pe economie îi dezbină pe români. „Noi abia trecem luna, iar patronul face investiții în imobiliare”
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Ilinca Vandici l-a 'făcut tată' deja pe noul iubit! Cine este acesta
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Prognoza meteo de weekend. ANM anunță ce zone vor fi lovite de ninsori, lapoviță și intensificări ale vântului
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi