Lucrările la noul sarcofag al reactorului avariat de la Cernobîl încep în aprilie

Lucrările de asamblare a unui nou sarcofag la centrala Cernobîl, menit să reducă ameninţarea radioactivităţii, vor începe pe 26 aprilie, ziua în care a avut loc această catastrofă nucleară, considerată cea mai gravă din istoria lumii, a anunţat marţi preşedinţia ucraineană.
Romania TV
28 mart. 2012, 09:25
Lucrările la noul sarcofag al reactorului avariat de la Cernobîl încep în aprilie

„Construirea sarcofagului Centralei Nucleare de la Cernobîl va începe pe 26 aprilie”, a anunţat preşedinţia într-un comunicat, citându-l pe şeful statului Viktor Ianukovici, care participa la un summit nuclear la Seul.

Prima fază de asamblare a acestei construcţii, cu o înălţime de 108 metri şi o masă de 20.000 de tone, a început deja, anul acesta, a precizat Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD), însărcinată cu gestionarea fondurilor prevăzute pentru acest proiect.

„Fondurile necesare sunt disponibile, iar lucrările decurg conform calendarului, fără întârzieri, pentru ca noua incintă să fie completată şi instalată deasupra reactorului avariat până la jumătatea lui 2015, aşa cum s-a prevăzut”, a declarat Anton Usov, purtătorul de cuvânt al reprezentanţei BERD.

Centrala de la Cernobîl, situată la aproximativ 100 de kilometri nord de Kiev, a fost teatrul celei mai grave catastrofe nucleare din istoria omenirii, în urma exploziei reactorului numărul patru, în aprilie 1986, şi contaminării unei bune părţi a Europei, dar mai ales a Ucrainei, Belarusului şi Rusiei.

Dărâmăturile reactorului avariat au fost acoperite în 1986 cu o şapă de beton, însă această instalaţie, construită în pripă, este fisurată şi nu poate fi considerată sigură.

Consorţiul Novarka, format de societăţile franceze Bouygues şi Vinci, au câştigat în 2007 o licitaţie pentru construirea unui nou sarcofag etanş, ce va fi asamblat pe un teren adiacent reactorului, iar ulterior instalat deasupra vechii şape de ciment.

Costul total al acestei operaţiuni este estimat la 1,5 miliarde de euro. În urmă cu un an, din această sumă lipseau 750 de milioane de euro.

Comunitatea internaţională a deblocat 550 de milioane de euro în cadrul unei Conferinţe internaţionale la Kiev, în 2011, prin care s-au marcat 25 de ani de la catastrofă. Restul sumei a fost adăugată de către BERD.

DailyBusiness
Programul Rabla, suspendat. Guvernul vrea taxe mai mari pentru mașinile vechi și poluatori
Spynews
După valul de caniculă, a fost emis cod galben de inundații în România. Ce zone sunt vizate
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, anunț surprinzător pentru fani! Toți au rămas cu gura căscată! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Horoscop rune 30 iunie – 6 iulie 2025. Mihai Voropchievici anunță surprize pentru Gemeni și Săgetători
Capital.ro
Doliu imens în sportul românesc! S-a stins o mare campioană. A purtat tricolorul cu onoare
Playtech.ro
Cum pot beneficia românii de îngrijiri medicale în Grecia. Ce trebuie să știi despre valabilitatea Cardului European de Sănătate
DailyBusiness
O nouă Directivă Europeană va intra în vigoare din 28 iunie. TOATE site-urile trebuie să respecte regula!
Adevarul
Medicamentul la care pacienții renunță pentru că „afectează ficatul”. Medic: „Adevărul este exact invers”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Brad Pitt, prădat de hoți! Mai multe persoane au intrat pe geam și i-au furat lucruri din casă
Spynews
Cine poate beneficia de ajutorul financiar la plata facturilor la energie electrică. Se va acorda un tichet electronic în valoare de 50 de lei
Evz.ro
Războiul din umbră: Planul secret al Israelului pentru a opri Iranul
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Corina Caragea, în costum de baie. Imagini cu prezentatoarea de la PRO TV dintr-un paradis acvatic
kanald.ro
De la arșiță la furtuni devastatoare! Temperaturile scad considerabil și se anunță fenomene meteo extreme
Cancan.ro
ALERTĂ medicală! Boala care a umplut camerele de gardă ale spitalelor din România
Playsport.ro
Orașul pustiu cu peste 700 de castele, lăsat în paragină. De la lux la ruină, așezarea megalomanică uitată de...
Capital.ro
România a pierdut o legendă a muzicii. Era un adevărat maestru. Piesele sale au fost fredonate de toți românii
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
O mai ții minte pe Ada Nechita? Cum arată la 41 de ani una dintre cele mai frumoase handbaliste din istoria României
stirilekanald.ro
Fotbalistul mort la doar 18 ani. Ce s-a înttâmplat, de fapt
Se taie sporurile de la 1 iulie 2025! Bugetarii vor primi mai puțini bani
MediaFlux
O nouă lovitură pentru români. Scumpirile la care nimeni nu se aștepta
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Rețeaua ascunsă care blochează accesul la concerte. Cum funcționează industria revânzării de bilete cu „armate” digitale