Guvernul grec a trimis către parlament proiectul de lege privind măsurile de austeritate

Guvernul elen a înaintat marți după-amiază parlamentului proiectul de lege referitor la primele măsuri de austeritate cerute de partenerii europeni, după acordul convenit luni, la Bruxelles, între Grecia și restul statelor din zona euro cu privire la un plan de asistență financiară pe trei ani, de peste 80 miliarde de euro.
Romania TV
14 iul. 2015, 18:29
Guvernul grec a trimis către parlament proiectul de lege privind măsurile de austeritate

Textul va fi examinat de comisiile parlamentare înainte de a fi supus dezbaterii și votului în procedură de urgență în noaptea de miercuri spre joi, când expiră termenul limită impus de creditori, potrivit Agerpres.

Prima parte a măsurilor decise la summit se referă la majorarea TVA la 23% pentru restaurante (13% în prezent) și pentru alte produse și servicii care beneficiau până acum de o taxare mai redusă.

Conform presei de la Atena, impozitul pe profitul companiilor va crește de la 26% la 29% și vor fi înăsprite prevederile vizând combatarea evaziunii fiscale. Pentru produsele de lux, TVA va crește de la 5% la 13% și va fi aplicată o taxă extraordinară pe veniturile care depășesc 500.000 de euro.

Deputații vor trebui să se pronunțe și asupra unei reforme a sistemului de pensii, care să elimine treptat pensionarea anticipată. Bruxellesul cere, de asemenea, înființarea unei autorități independente pentru controlul finanțelor publice.

O a doua serie de reforme și măsuri de austeritate va trebui aprobată până la data de 22 iulie, potrivit acordului de la Bruxelles.

Aceste măsuri controversate au provocat deja reacții puternice în interiorul partidului Syriza, al premierului Alexis Tsipras, care va fi obligat să ducă miercuri o luptă pentru a obține aprobarea parlamentului și a evita o eventuală scindare a formațiunii sale.

Un interviu cu Alexis Tsipras va fi difuzat marți seară, de ora locală 22.00 (19.00 GMT), la televiziunea publică Ert.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
George Copos, prima reacție după moartea lui Mircea Lucescu. Cum s-au cunoscut, de fapt, cei doi: „Cel mai bun prieten al lui nea Mircea”
Capital.ro
Se dau lunar 3.168 de lei de la stat pentru tineri. Nicușor Dan a semnat decretul. Românii care vor beneficia
Playtech.ro
Cât este litrul de carburant în Bulgaria. Mulți români trec granița pentru a face plinul: 'Merită?'
Adevarul
Viktor Orban ar fi primit bani de la mafia rusă. Dezvăluirile unui șef de organizație criminală din Budapesta
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
PAPARAZZI Mobilizare de grad 0 în familia Lucescu! Răzvan și fiul său, Matei, misiune contracronometru pentru hainele de înmormântare ale marelui Il Luce FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj