Embargou parţial redus: Rusia reia importurile de mere, pere şi gutui din Republica Moldova

Serviciul Federal de Supraveghere Veterinară şi Fitosanitară, Rosselhoznadzor, anunță că din 7 august Federaţia Rusă reia, parţial, importul de mere, pere și gutui din Republica Moldova, potrivit independent.md.
Iulian Tudor
06 aug. 2015, 15:00
Embargou parţial redus: Rusia reia importurile de mere, pere şi gutui din Republica Moldova

Rosselhoznadzor scoate parțial embargoul la mere, pere și gutui impus Republicii Moldova. De asemenea, serviciul rus anunță că de vineri ar putea cădea embargoul la caise, cireșe, piersici, nectarine, prune și porumbe.

De anularea parțială a embargoului beneficiază 17 firme din Republica Moldova. Serviciul federal rus informează, totodată, că în cazul în care vor fi încălcate normele sanitare, exportul va fi sistat.

În luna februarie curent Federaţia Rusă a ridicat embargoul la mere pentru zece firme. De asemenea, Rosselhoznadzor anunța că întreprinderile din raioanele din stânga Nistrului, Grigoriopol, Dubăsari, Kamenca, Râbnița și Slobozia, vor putea exporta mere în Federația Rusă, potrivit independent.md.

Citeşte şi Rusia interzice importul de fructe din Republica Moldova

Până în prezent, Federația Rusă a impus restricții la importul de fructe proaspete, carne și vin din Moldova. În plus, la 1 septembrie 2014, autoritățile ruse au introdus taxe vamale de import pentru anumite mărfuri moldovenești, inclusiv vin, carne, legume, fructe și cereale.

Autorităţile de la Chişinău au declarat, în repetate rânduri, că interdicţiile impuse de Moscova poartă un caracter politic, şi nu economic şi au fost stabilite ca urmare a semnării de către ţara noastră a Acordului de Asociere cu UE.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Rivala din SuperLiga, avertisment pentru Gigi Becali după numirea lui Rădoi la FCSB: “Nu e o marionetă! Nu îşi permite să îi facă echipa”
Capital.ro
Ungurii vor autonomia Ținutului Secuiesc. Consiliera lui Viktor Orban: Secuii nu renunţă la limba, cultura, tradiţiile, drepturile lor
Playtech.ro
De ce a fost închisă rafinăria Lukoil-Petrotel Ploiești. Guvernul vrea să o redeschidă din cauza crizei carburanţilor
Adevarul
România, țintă pentru Iran în prima linie a războiului? General NATO: „Apărarea bazei Kogălniceanu va începe încă din Turcia”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă de propriul fiu chiar de 8 Martie. Povestea femeii care a încercat să-și salveze copilul, dar a sfârșit într-o tragedie cumplită
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS! Kate Middleton a fost DIAGNOSTICATĂ cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
Șeful ANAF anunță noi controale la români. Cine sunt primii vizați
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj