Cei doi poliţişti, reţinuţi în cazul lui Marius Maghiari, au fost eliberaţi

Cei doi poliţişti reţinuţi în cazul lui Marius Maghiari, ofiţerul de poliţie care a încercat să muşamalizeze un accident, au fost lăsaţi liberi. Procurorii i-au acuzat că au ascuns probe, dar judecătorii nu au considerat că este necesar să fie închişi, informează România TV. Decizia nu este însă definitivă.
Iulian Tudor
16 aug. 2015, 06:11
Cei doi poliţişti, reţinuţi în cazul lui Marius Maghiari, au fost eliberaţi

Poliţiştii au fost duşi, sâmbătă seara, în faţa judecătorilor cu propunere de arestare preventivă, însă magistraţii au respins cererea procurorilor şi i-au lăsat pe cei doi în libertate.

Decizia nu este definitivă şi poate fi contestată.

Iniţial, apărătorii poliţiştilor au făcut şi o cerere de amânare a procesului şi de stabilire a unui nou termen, asta pentru că, spun ei, este vorba de o cercetare abuzivă în acets caz, pentru că există suficiente temeiuri care să justifice luarea acestei măsuri.

Citeşte şi Marius Maghiari şi cei 7 poliţişti află marţi dacă vor fi arestaţi în dosarul accidentului muşamalizat

Procurorii îi acuză pe agenţii rutieri de favorizarea infractorului în cazul accidentului produs de comisarul Marius Maghiari, deoarece ei erau de serviciu în noaptea respectivă şi au făcut cercetările la faţa locului.

În total, în cazul lui Machiari, au fost reţinuţi zece poliţişti. Pentru nouă dintre ei, judecătorii au decis să îi lase liberi, iar pentru comisarul Marius Maghiari au dispus controlul judiciar.

VEZI ŞI Comisarul care şi-a muşamalizat propriul accident, filmat în timp ce bate un adolescent VIDEO

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Irina Fodor, detalii impresionante din culisele căsniciei cu Răzvan Fodor. Prin ce momente grele au trecut de-a lungul timpului
Fanatik.ro
Situația disperată în care se află soția lui Florinel Coman, fostul jucător de la FCSB. Ioana a rămas blocată în Qatar
Capital.ro
UE pune restricții la plățile în numerar: limită de plată și verificarea identității. Se aplică în statele membre din 2027
Playtech.ro
Cum funcționează metoda „firul invizibil” la bancomate. Hoții îți pot afla PIN-ul în câteva secunde
Adevarul
„Judecați-l ca pe un criminal de război”. Un loialist al regimului lui Putin, răbufnire rară în mediul online
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Constantin Gâlcă este îndoliat. Tatăl antrenorului de la FC Rapid s-a stins din viață
iamsport.ro
Uluitor! Fără Balaci, Dobrin, Chivu sau Mutu. Florin Prunea a alcătuit echipa ideală din istoria României și a surprins pe toată lumea
MediaFlux
Se ia în calcul uciderea lui Putin. Măsuri extreme au fost luate pentru siguranța președintelui rus
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj