Grupul Google, amendat cu 25.000 de dolari în legătură cu programul StreetView

Grupul Google va fi nevoit să achite o amendă în valoare de 25.000 de dolari pentru obstrucţionarea unei anchete a autorităţilor americane asupra interceptării de date legate de programul de cartografiere ilustrată StreetView, potrivit unui document oficial accesibil duminică, relatează AFP.
Romania TV
16 apr. 2012, 08:56
Grupul Google, amendat cu 25.000 de dolari în legătură cu programul StreetView

„Timp de mai multe luni, Google a obstrucţionat şi întârziat în mod deliberat ancheta” Comisiei Federale pentru Comunicaţii (FCC), a relevat aceasta. Amenda este acordată pentru „nerespectarea unor cereri de informare şi de documente”.

„Noi am acţionat cu bună credinţă pentru a răspunde întrebărilor FCC în cursul întregii anchete şi suntem bucuroşi că a conchis că am respectat legea”, a reacţionat duminică un purtător de cuvânt al Google, contactat de AFP.

FCC a conchis, potrivit documentului, că nu este sigură că acţiunile Google pot fi sancţionate conform mandatului său şi că, în plus, refuzul de a depune mărturie al unui inginer Google lasă mai multe întrebări fără răspuns.

În 2010, grupul a recunoscut că, în perioada 2006 şi 2010, maşinile care circulau pe străzi pentru a realiza fotografii destinate StreetView au interceptat date private, prin intermediul unor conexiuni de tip wifi.

„Cea mai mare parte a datelor sunt fragmentare, dar în anumite cazuri au fost interceptate e-mailuri întregi, adrese URL şi parole”, a admis Google în octombrie 2010, angajându-se, la vremea respectivă, să facă totul pentru a evita repetarea unui asemenea incident.

Google utilizează maşini StreetView în Statele Unite, Canada, în mare parte din Europa (Franţa, Germania, Marea Britanie, Spania, Austria, Belgia, Cehia, Danemarca, Finlanda, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Luxemburg, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, România, Suedia şi Elveţia), dar şi în Australia, la Hong Kong, în Japonia, Coreea de Sud, la Maco, în Noua Zeelandă, Singapore, Taiwan, Brazilia, Mexic şi Africa de Sud.

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
O artistă celebră a devenit mamă pentru a treia oară, în secret! Bebelușul a fost adus pe lume cu ajutorul unei mame surogat
Fanatik.ro
Cum l-a descris presa din Croația pe Gigi Becali înainte de Dinamo Zagreb – FCSB
Capital.ro
Vești proaste pentru mii de șoferi. Se achită mai mulți bani pentru combustibil. Decizia de azi, 22 ianuarie
Playtech.ro
Cum va fi vremea în vacanţa de schi în Sinaia, Buşteni sau Poiana Braşov: prognoza meteo pentru 16-22 februarie
Adevarul
Fermierii au o idee simplă care poate salva hrana românească: „Clientul poate cu un singur click să vadă de unde este roșia”
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO S-a aflat cine sunt cei doi minori care i-au luat viața lui Alin. Ce au surprins camerele de supraveghere din ultimele clipe de viață ale băiatului
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo l-a distrus pe Răducioiu: ”L-au forțat la națională, era chiftea pe lângă mine! Juca la Petroșani dacă nu rămânea în Italia, Milan a luat cea mai mare țeapă”
MediaFlux
Majorarea pensiilor, din nou în discuție! Anunț de ultimă oră
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day