Ungaria a terminat construcţia gardului de la graniţa cu Croaţia

Ungaria a încheiat construcția gardului la granița cu Croația, iar armata și poliția vor putea închide frontiera imediat după luarea unei decizii în acest sens, a declarat joi un oficial guvernamental, relatează Reuters, citată de Agerpres. 
Filip Stan
15 oct. 2015, 13:59
Ungaria a terminat construcţia gardului de la graniţa cu Croaţia

Până acum în acest an pe teritoriul ungar au trecut peste 378.000 de migranți, a declarat Janos Lazar, șeful de cabinet al premierul Viktor Orban. El a precizat că până la sfârșitul anului numărul de migranți care vor ajunge la granițele Ungariei ar putea fi de 600.000-700.000.

Nu există obstacole tehnice pentru închiderea graniței cu Croația și decizia Ungariei depinde de reuniunile de la Bruxelles și de discuțiile din zilele următoare, a mai spus Lazar, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Croaţia susţine modelul ungar de ridicare a unor garduri la graniţe

Reuters reamintește că Ungaria a construit deja un gard de-a lungul frontierei sale cu Serbia în pofida criticilor venite din partea partenerilor săi internaționali.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Mărturie tulburătoare a lui Gigi Becali: „Cel mai tare mi-e dor de bunica. Aș muri ca s-o revăd!”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în România! A murit un fost antrenor al naţionalei şi al echipei Steaua Bucureşti. Lasă în urmă o moştenire impresionantă
Playtech.ro
Se dublează taxele pentru ridicarea mașinilor parcate neregulamentar. Cât vor plăti șoferii din Bucureşti, conform unui proiec
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primul caz de hantavirus a fost confirmat în România! Este vorba despre un bărbat din Arad
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Situație la limită în Survivor 2026. Concurenții au parte de o provocare în premieră în acest sezon
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi