Jurnalistul Dan Andronic a explicat ce implicare are în dosarul Elenei Udrea

Dan Andronic, patronul Evenimentului Zilei, şi-a prezentat punctul de vedere în urma speculaţiilor determinate de unele informaţii "pe surse", care nu sunt confirmate oficial.
Iulian Tudor
20 oct. 2015, 17:00
Jurnalistul Dan Andronic a explicat ce implicare are în dosarul Elenei Udrea

Evenimentul zilei este implicat în «jefuirea» Hidroelectrica la fel de mult cât este România liberă implicată în «jefuirea» Astra, Realitatea TV – în «jefuirea» Petrom Service şi a bugetului de stat, Hotnews – în „jefuirea” banilor de la SIVECO şi Pro TV – în «contractarea» a 5 milioane de euro de la Ministerul Dezvoltării. Şi exemplele pot continua. În rest, am explicat la DNA ceea era de explicat şi am predat absolut toate documentele solicitate de procurori”, a precizat Dan Andronic pe evz.ro

Citește și: Dorin Cocoş, DENUNŢĂTOR în noul dosar al Elenei Udrea. Cine sunt jurnaliştii implicaţi în dosar

Elena Udrea ar putea ajunge pentru a treia oară în arest preventiv, dacă în Camera Deputaţilor se vor încuviinţa cererile DNA privind începerea urmăririi penale pe numele fostului ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului şi reţinerea/arestarea preventivă într-un dosar în care este suspectată că ar fi primit mită de aproape 5 milioane de dolari.

În noul dosar al Elenei Udrea, printre denunţători se numără şi Dorin Cocoş, fostul soţ al fostului ministru, care are şi calitate de martor în dosar, susţin surse judiciare.

Potrivit Agerpres, Radu Budeanu, fostul patron al Cancan, Dan Andronic, patronul Evenimentului Zilei, și Bogdan Buzăianu, fondatorul Energy Holding, ar fi implicați în noul dosar al Elenei Udrea.

Citeşte şi ELENA UDREA, o nouă arestare. Conducerea Camerei, convocată de urgenţă

Elena Udrea este acuzată de procurori ca a primit de la un om de afaceri o creanta de 900.000 de euro pe care una dintre firmele respectivuluio detinea la o companie media. Potrivit DNA, creanta era rezultatul unui imprumut garantat cu 90% din actiuni in firma de presa. Surse judiciare sustin ca aceasta creanta ar fi fost la firma care editeaza Evenimentul Zilei si care, in acte, este detinuta de Dan Andronic. 

În vara lui 2010, Elena Udrea, pe atunci ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului, i-ar fi cerut unui om de afaceri 5 milioane de dolari pentru ca Hidroelectrica sa continue un contract cu firma lui. La inceputul lui 2012, Elena Udrea ar fi primit de la afacerist, printr-un intermediar, 3.800.000 USD, plus respectiva creanţă de 900.000 de euro, echivalentul a aproape 5 milioane de dolari.

Potrivit unor surse judiciare, Dan Andronic ar fi fost cel care a facilitat schema de disimulare a provenientei banilor.

Acuzaţiile împotriva patronului Evenimentului Zilei vine în contextul în care acesta s-a întâlnit cu fostul ministru Elena Udrea și cu Traian Băsescu în urmă cu aproape două săptămâni.

Un post de televiziune a prezentat, în 8 octombrie imagini de la o „întâlnire de taină” dintre Traian Băsescu, Elena Udrea şi un alt bărbat, despre care jurnaliştii postului spuneau că ar fi fost fostul soţ al Elenei Udrea, Dorin Cocoş. Dan Andronic a lămurit cine era, de fapt, „Dorin Cocoş” de la întâlnirea lui Traian Băsescu cu Elena Udrea.
 
 
„Dorin Cocoș eram eu, Dan Andronic”, a scris jurnalistul atunci pe evz.ro.

 

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
S-au mutat în același bloc cu ea, iar acum o terorizează pentru un loc de parcare. Povestea unei femei care a generat mari controverse
Capital.ro
Profeția lui Călin Georgescu s-a adeverit. A anunțat din 2024: Vă spun ceva și mai interesant
Playtech.ro
Câți bani trebuie să ai strânși în conturi până la vârsta de 40 de ani? Calcul pentru salariul mediu de 5.500 lei pe lună
Adevarul
Care a fost cu adevărat primul automobil românesc sută la sută. Nu este vorba despre Dacia
wowbiz.ro
Vine PRĂPĂDUL! Adăpostiți-vă de URGENȚĂ! Alertă extremă în următoarele ore!
Evz.ro
Schimbare majoră în Sănătate. Pacienții vor putea raporta situațiile în care au fost îndrumați abuziv către servicii medicale private
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
iamsport.ro
Șocant! Cât cere ANAF Cluj pe mașina din imagine: 'E cu tot cu șofer și teren?'
MediaFlux
Eveniment astral special. Cum ne influențează conjucția Lunii cu trei planete
stirilekanald.ro
Lanț uman în stațiunea Jupiter pentru salvarea a trei turiști, după ce a fost arborat steagul roșu. Cine este cel care a decedat
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice