A început vânătoarea de căpuşe. Autorităţile, în parc la deratizare VIDEO

"Boala cu o mie de feţe" provocată de căpuşe tinde să producă o isterie naţională. Probleme au fost semnalate în tot mai multe zone din ţară, iar Institutul de Boli Infecţioase "Matei Balş" a avertizat că sunt înregistrate zilnic cel puţin 10 cazuri de muşcături de căpuşe. Autorităţile au început să reacţioneze.
Romania TV
20 apr. 2012, 11:26
A început vânătoarea de căpuşe. Autorităţile, în parc la deratizare VIDEO

După ce iniţal au ignorat problema căpuşelor, în cele din urmă autorităţile au ieşit la deratizare. La primele ore ale dimineţii de vineri, locurile de joacă din parcurile sectorului 2 au fost împrejmuite şi stropite cu insecticid.

Potrivit specialiştilor, soluţia nu este periculoasă pentru copii sau pentru animale, aceştia putând reveni după 10 minute în locurile care au fost deratizate.

„Au fost stropite locurile de joacă pentru copiii şi locurile de joacă pentru căţei  fiindcă sunt mai vulnerabile. Copiii se pot juca, se aşează în nisip şi oricând pot să ia o căpuşă. Pentru căţei sunt vectori, împrăştie căpuşele dintr-un loc în altul”, a declarat Cecilia Nicolicescu, director Centru teritorial veterinar.

Cifrele Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş sunt îngrijorătoare.

„Pe luna martie, anul ăsta, avem în total 71 de persoane care s-au adresat pentru muşcături de căpuşă, iar pe luna aprilie până ieri inclsuiv avem 203 persoane. Cam de trei ori până acum”, a spus Sorin Petrea, medic infecţionist la Matei Balş.

Muşcătura de căpuşă poate duce la paralizie, orbire sau chiar moarte, iar medicii le recomandă oamenilor să nu meargă desculţi prin iarbă, să-şi deparaziteze animalele de casă, iar copiii mici trebuie verificaţi atent atunci când se întorc de la joacă.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Avem ofertele Rapidului pentru Cordea și Korenica! Neluțu Varga: „Atât costă! Să pună banii jos!”. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar joi, 30 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute
Playtech.ro
Cât de mare este riscul să iei leptospiroză în timpul unei vacanțe la mare? Explicațiile medicilor după cazul Mirunei, tânăra aflată în stare critică
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contactat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Asistenta medicală Mihaela Ilie s-a stins din viață în timp ce era în concendiu la mare. S-a prăbușit în fața soțului și a copilului său
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Bolojan a recunoscut că a discutat cu George Simion! Victor Negrescu: Confirmă parteneriatul PNL-AUR prin care Bolojan se menține la putere
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România