Uite demisia, nu e demisia. Sbîrciu o zbârceşte: Îmi cer scuze, îmi e greu să iau o hotărâre

Nebunie totală la PDL. Parlamentarii îşi anunţă pe bandă rulantă demisiile, însă nu toţi îşi duc gestul până la capăt. Este cazul senatorului Ioan Sbîrciu care şi-a anunţat luni, în plenul Senatului, demisia din PDL şi trecerea la PC. La numai câteva ore însă, în plenul reunit al Parlamentului, Sbîrciu nu a mai fost atât de sigur că vrea să plece din PDL şi a cerut o săptămână de reflecţie.
Romania TV
23 apr. 2012, 16:30
Uite demisia, nu e demisia. Sbîrciu o zbârceşte: Îmi cer scuze, îmi e greu să iau o hotărâre

PDL este fierbere. Înainte de votarea moţiunii de cenzură care ar putea duce la căderea Guvernului, partidul pierde parlamentar după parlamentar.

Luni,  trei democrat-liberali şi-au anunţat oficial demisia din PDL: senatorul Petru Filip şi deputatul Eugen Uricec care au trecut la PSD şi senatorul Dorin Păran care s-a înscris în PNL.

Alţi doi parlamentari ai PDL au purtat şi ei negocieri în cursul zilei cu opoziţia, dar au ales pentru moment să rămână la putere. În schimb, senatorul Ioan Sbârciu s-a răzgândit după ce şi-a anunţat în plenul Senatului demisia din PDL.

Îmi cer scuze, îmi este foarte greu să iau o hotărâre, de aceea vreau să mai reflectez. Nu este o revenire de dragul spectacolului. E o hotărâre grea, îmi vine greu să mă uit în ochii colegilor, ai celor de la Bistriţa, dar dacă nu se revine asupra felului în care este privit învăţământul şi sănătatea şi cultura atunci nu am ce să caut aici şi atunci cer totuşi o săptămână de reflecţie„, a afirmat, cu voce tremurândă, senatorul Sbîrciu, în plenul reunit al Parlamentului.

Cu câteva ore înainte, Sbîrciu anunţase, în plenul Senatului, că a demisionat din PDL şi că va activa în continuare în cadrul PC.  El menţiona că nu mai face parte din grupul parlamentar al PDL.

„Mulţumesc foarte mult grupului pentru modul în care am fost primit. Este o opţiune personală. Mulţumesc foarte mult. Voi activa în cadrul Partidului Conservator”, declara Sbîrciu.

El a explicat ulterior pentru Mediafax că este dezamăgit de deciziile luate de partidul său în domenii precum sănătatea şi învăţământul şi acest lucru l-a determinat să anunţe că părăseşte formaţiunea.

„Sunt dezamăgit mai ales de ceea ce se întâmplă cu Legea educaţiei. Cred că trebuie făcute unele corecturi fiindcă altfel se blochează activitatea universitară. Am discutat cu colegii mei senatori şi am ajuns la concluzia că, pe partea cealaltă (în opoziţie – n.r.), se doreşte să facem aceste corecturi. Totuşi, cred că m-am pripit anunţând că plec din PDL. Trebuie să mai reflectez asupra acestei decizii şi am decis să îmi acord o săptămână”, a declarat Ioan Sbîrciu.

Senatorul a spus că nu a revenit asupra deciziei ca urmare a vreunei discuţii pe care ar fi avut-o cu Ioan Oltean, secretarul general al PDL şi totodată lider al PDL Bistriţa-Năsăud, organizaţie din care face parte.

„Nu am avut încă o discuţie cu domnul Oltean. Mă întâlnesc cu el de acum (luni seară – n.r). Nu m-a contactat să mă convingă de nimic. Eu nu vreau să merg la un alt partid pentru funcţii. Vreau să fac lucruri bune în domeniile în care mă pricep şi învăţământul este un altfel de domeniu. Eu nu sunt economist sau jurist. Sunt profesor universitar şi vreau ca educaţia să aibă o lege bună, funcţională”, a precizat Sbîrciu.

Tot luni, deputatul PDL de Suceava, Eugen Uricec, a anunţat, în plenul Camerei Deputaţilor, că pleacă din PDL şi că va activa în grupul PSD.

De asemenea, senatorul de Hunedoara, Dorin Păran, a anunţat, în plenul Senatului, că, în urma demisiei din PDL, va activa în cadrul grupului parlamentar PNL.

Senatorul PDL Petru Filip a demisionat şi el luni din PDL şi s-a înscris în PSD.

Liberalii au anunţat în cursul zilei trecerea la PNL şi a senatorului democrat-liberal Marian Rasaliu, însă acesta a ieşit cu precizări şi a dat asigurări că nu va pleca din PDL. Un alt nume vehiculat luni că ar pleca din PDL la PNL a fost cel al senatorului Mihai Niţă.

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Horoscop zilnic pentru vineri, 22 august. Leii află un adevăr dureros
Capital.ro
TAXĂ specială pentru gunoi. Primăria pregătește schimbarea pentru utilizatorii casnici și non-casnici: Pentru acoperirea costurilor serviciului
Playtech.ro
Ce acte sunt necesare pentru un certificat de moștenitor? Detalii despre etapele moştenirii
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Georgianei
Evz.ro
AUSRF despre ordonanța ASF pe pilonul II: Este inacceptabil
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Cum ar fi putut fi salvată Georgiana, tânăra care a murit pe A1 alături de iubitul ei! Aceasta ar fi lăsat un mesaj cu subînțeles pe rețelele sociale
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al Georgianei, adolescenta de 14 ani care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubitul: 'Viața mea...' 😢
iamsport.ro
Robert Negoiță, acuzat că ar fi cheltuit ilegal bani publici în interesul firmei care o sponsorizează pe Dinamo. Primarul a recunoscut: ”Aveți dreptate”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind voucherele de curent! Poșta Română nu a fost instruită privind aplicația EPIDS pentru tichetele de energie
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Dacă îți apare asta pe piele, este unul dintre semnele de hi