Sorin Oprescu a fost operat la plămâni. Edilul suspendat rămâne internat: „Evoluţia stării sale de sănătate este bună”

Fostul edil al Capitalei Sorin Oprescu a fost operat joi la plămâni la Institutul Marius Nasta, potrivit unor surse citate de România TV. Acesta va mai rămâne internat în spital încă 5 zile după această intervenţie chirurgicală pentru a fi sub supravegherea medicilor.
Romania TV
27 nov. 2015, 08:29
Sorin Oprescu a fost operat la plămâni. Edilul suspendat rămâne internat:

Doctorul Irina Strâmbu, de la Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta”, a declarat, pentru Mediafax, că Sorin Oprescu a fost supus unei intervenţii chirurgicale, iar evoluţia postoperatorie este bună, precizând că nu poate da alte informaţii despre starea pacientului.

Edilul suspendat al Capitalei, Sorin Oprescu, a fost internat joi la Institutul „Marius Nasta” pentru a fi supus unei intervenţii chirurgicale la plămâni, pe care a suferit-o în aceeaşi zi, primarul anunţând poliţiştii care se ocupă de supravegherea sa judiciară unde poate fi găsit. Oprescu le-a comunicat pavilionul şi salonul unde a fost internat, obligaţie prevăzută în cadrul măsurii arestului la domiciliu.

Sorin Oprescu, judecat în arest la domiciliu pentru luare de mită, spălare de bani şi abuz în serviciu, s-a internat la Institutul „Marius Nasta” pentru o operaţie la plămâni după ce judecătorii Curţii de Apel Bucureşti au decis să respingă contestaţia procurorilor DNA.

Curtea de Apel Bucureşti a judecat, luni, contestaţia formulată de DNA, după ce, în 13 noiembrie, Tribunalul Capitalei i-a admis lui Sorin Oprescu cererea de a-şi părăsi domiciliul timp de şapte zile pentru a se interna la Institutului de Pneumoftiziologie „Marius Nasta”.

Pronunţarea a fost amânată pentru miercuri, când judecătorii Curţii de Apel Bucureşti au decis să respingă contestaţia procurorilor DNA. Astfel, edilul suspendat al Capitalei, aflat în arest la domiciliu, îşi poată părăsi locuinţa timp de şapte zile pentru a se interna la Institutului de Pneumoftiziologie „Marius Nasta”, unde ar urma să fie supus unei intervenţii chirurgicale la plămânul la care i-a fost descoperit un nodul.



Pe 20 noiembrie, Sorin Oprescu a fost trimis în judecată alături de mai multe persoane, printre care Bogdan Popa, director al Centrului Cultural al Palatelor Brâncovenești și ulterior al Administrației Cimitirelor și Crematoriilor Umane; Mircea Octavian Constantinescu, directorul Direcției Economice din Primăria Generală; Florin Șupeală, director al Centrului Cultural al Palatelor Brâncovenești; Claudiu Bengalici, administrator al unei societăți comerciale; Cristian Stanca (fost șofer al lui Oprescu); Ruxandra Avasiloae, director general al Centrului Cultural al Palatelor Brâncovenești.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fabrica istorică a Bucureștiului, demolată. Mega-proiectul de peste 1 miliard de euro care îi va lua locul
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
Playtech.ro
Afacerea din România care a pornit cu un chioșc, iar acum a cucerit străinătatea. De la covrigi simpli la o afacere de 100 de milioane de euro
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Tehnologia lovește în România. Multă lume va ajunge fără job
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
 O fetiță de doar doi ani s-a prăbușit de la etajul unui bloc din cartierul Bucureștii Noi
Cancan.ro
Laurențiu Reghecampf se duce în instanţă! Sexy impresara a intrat în mare belea, după scandalul de la Snagov și...
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Taxa pe care românii care stau la bloc sunt obligați să o plătească! Trebuie să achite lună de lună
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Aceasta buruiana este considerata cel mai bun medicament natural. Cum se foloseste
MediaFlux
Plata prin SMS a biletelor de transport în comun CT Bus, interzisă la Constanța! Orașul turistic a rămas în urmă în plin sezon estival
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!